Świerzb – przyczyny, objawy i leczenie

Świerzb to choroba skóry, której przyczyną jest zakażenie świerzbowcem ludzkim powodującym świerzbicę. Do niedawna sądzono, że przypadłość dotyka osób, które nie dbają o higienę. Okazuje się jednak, że zarażeniu ulegają osoby, które przestrzegają zasady higieny. Jakie są więc przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie świerzbu?

Świerzb – przyczyny

Przyczyną świerzbu jest pasożyt o nazwie świerzbowiec ludzki, który może przedostać się do organizmu zdrowej osoby podczas bliskiego kontaktu lub używania tych samych rzeczy, co osoba zarażona. Najczęściej dochodzi do tego podczas stosunku seksualnego. Pasożyt po przedostaniu się na skórę zdrowej osoby, zaczyna tworzyć w niej układ kanalików, w którym samica znosi jajka.

Z jajeczek wylęgają się larwy, które również drążą kanaliki i dochodzi do zakażenia całego ciała. Kanaliki te nie są widoczne gołym okiem, dlatego wiele osób uważa, że dostało wysypki. Pasożyty najczęściej zagnieżdżają się w miejscach trudno dostępnych, t.j. okolice intymne, między palcami rąk i nóg, pod pachą, pod piersiami u kobiet lub w dolnej części brzucha. W zaawansowanym stadium świerzb może objąć całe ciało, co może skończyć się pobytem w szpitalu.

Świerzb – objawy

Świerzb powoduje uszkodzenia skóry, dlatego chory odczuwa takie objawy jak:

  • świąd i pieczenie skóry
  • zaczerwienienie skóry
  • widoczne krostki o charakterze pęcherzykowatym
  • strupki

Cechą świerzbu jest to, że zmiany skórne szybko się rozprzestrzeniają i powodują coraz silniejsze dolegliwości.

Świerzb u dzieci objawia się podobnie, natomiast do zakażenia może dojść także u noworodków. W takim przypadku pojawiają się drobne krostki na szyi dziecka, za uszami i na głowie. Przypadłość ta jest niebezpieczna ponieważ może spowodować inną chorobę skóry.

Świerzb – leczenie

Leczenie świerzbu najczęściej obejmuje stosowanie specjalnych maści, które należy wcierać kilka razy na dobę w skórę. Ważne, aby dokładnie nanosić maść w miejscach objętych świerzbem, w przeciwnym razie pasożyt nie zostanie zwalczony i leczenie nie przyniesie efektu. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, czyli innej choroby skóry to pacjent najczęściej przyjmuje też antybiotyk. Do najczęściej stosowanych maści na świerzb należą:

  • krem z krotamitonem
  • benzoesan benzylu z formie balsamu
  • maść z siarką

Szczególną uwagę na objawy świerzbu powinny zwracać osoby, które przebywały w bliskim kontakcie z osobą zarażoną.

Po zakończonej kuracji ręczniki, szlafroki i pościel należy wyprać w temperaturze 60°C. Dobrze jest wyprać również ubrania w tej temperaturze, a jeśli to niemożliwe to odstawić je na min. 70 godzin ponieważ po tym czasie pasożyt ginie. Poza tym, osoba zarażona powinna mieć wydzielone ręczniki i inne rzeczy osobiste, aby nie zarażać pozostałych domowników.

Świerzb – powikłania

Świerzb, choć z pozoru wydaje się niegroźną przypadłością to może nieść za sobą powikłania. Podrażniona skóra łatwo ulega infekcjom bakteryjnym, co może prowadzić do nadkażenia. Takie zjawisko jest szczególnie niebezpieczne u małym dzieci, które mają cienką i wrażliwą skórę ponieważ mogą pozostać blizny. Poza tym, pasożyt może spowodować zapalenie nerek u osób, które cierpią na przewlekłe choroby tych narządów.

W przypadku podejrzenia zarażenia świerzbem u dziecka należy powiadomić o tym dyrektorkę przedszkola, bo może dojść do epidemii. Dziecko na czas leczenia powinno pozostać w domu. Ważne, aby jak najszybciej podjąć leczenie świerzbu zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

Zobacz też: Rzeżączka – intymna choroba, która powoduje niebezpieczne powikłania>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*