Trądzik różowaty – przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik różowaty to choroba skóry, która powoduje powstawanie rumienia i krostek. Choroba pojawia się u młodzieży, jak i u osób w wieku dojrzałym i jest bardzo uciążliwa ponieważ szpeci wygląd skóry i nadaje jej nieestetyczny wygląd. Objawy mogą się nasilać, dlatego należy jak najwcześniej zgłosić się do lekarza, aby rozpocząć leczenie i odzyskać zdrowy wygląd skóry. Jak rozpoznać wczesne objawy trądziku i jak przebiega skuteczne leczenie?

Trądzik różowaty – przyczyny

Przyczynami trądziki różowatego najczęściej są zmiany hormonalne, dlatego częściej pojawia się u kobiet po 40 roku życia niż u mężczyzn. Przypadłość może pojawić się także w wieku dojrzałym w okresie menopauzy. Choroba najczęściej dotyka osób w wieku dojrzałym, które cierpiały na nią w młodości lub borykających się z wrzodami żołądka.

Innymi przyczynami trądziku różowatego mogą być maści zawierające steroidy, alkohol lub dieta bogata w ostre przyprawy. Schorzenie może być również skutkiem diety ubogiej w witaminy i minerały t.j. witamina C,A i E, cynk, selen, a także inne, które wpływają na prawidłowa budowę naczynek krwionośnych.

Trądzik różowaty może się aktywować u osób, które długotrwale przebywają na słońcu, a także często korzystają z solarium.

Trądzik różowaty a cera trądzikowa

Trądzik różowaty często jest wynikiem cery trądzikowej, która charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem łoju i częstym stanami zapalnymi. Wymaga szczególnej pielęgnacji, aby nie stwarzać możliwości rozwoju trądziku. Osoby z cerą trądzikową powinny unikać przebywania na słońcu, opalania w solarium, ostrych przypraw, alkoholu, a także kosmetyków drażniących skórę.

Trądzik różowaty – objawy

Objawy trądziku różowatego zależą od fazy przypadłości, dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących oznak należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Faza I – rumień przemijający, który pojawia się najczęściej podczas zmiany temperatury, pod wpływem alkoholu lub pod wpływem działania kosmetyków. To pierwsza faza trądziku, w której objawy przemijają szybko bez stosowania leczenia.

Faza II – okres rumieniowo – naczyniowy. W tej fazie objawy trądziku utrzymują się nieco dłużej niż w fazie I i pojawiają się widoczne naczynka krwionośne.

Faza III – okres grudkowo – krostkowy – to zaawansowana faza trądziku różowatego, podczas której pojawiają się widoczne krostki i grudki, głównie na twarzy, szyi i dekolcie. W przypadku wysypu krostek na twarzy może pojawić się także zapalenie spojówek.

Faza IV – stadium zejściowe – podczas tej fazy pojawiają się grudki oraz trwały rumień na twarzy, który szpeci wygląd skóry i powoduje jej stan zapalny. Może pojawić się także zgrubienie skóry w wyniku stanu zapalnego.

Trądzik różowaty – leczenie

Leczenie trądziku różowatego zależy od stopnia zaawansowania choroby. Podczas kuracji pacjent powinien wyeliminować czynniki, które zaostrzają objawy trądziku, np. ostre przyprawy, alkohol, itd. Następnie stosowane są 4 metody leczenia w zależności od stopnia zaawansowania.

Leczenie kosmetyczne – najczęściej odbywa się za pomocą ultradźwięków, lasera, galwanizacji i elektrokoagulacji.

Leczenie miejscowe – polega na stosowaniu maści z antybiotykami, które usuwają objawy trądziku.

Leczenie ogólnoustrojowe – polega na doustnym lub iniekcyjnym przyjmowaniu przez chorego antybiotyków.

Leczenie operacyjne – to najrzadziej stosowana metoda w najcięższych przypadkach trądziku różowatego.

Trądzik różowaty to przypadłość, która szpeci wygląd skóry z uwagi na krostki i blizny, które może pozostawiać. Należy jak najwcześniej rozpocząć leczenie, aby nie dopuścić do takich powikłań. Nie należy stosować pudrów na krostki i grudki, które powodują przypadłość.

Zobacz także: Chlamydia – podstępne zakażenie, które powoduje niepłodność>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*