Udar mózgu – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja

Udar mózgu to niebezpieczna przypadłość, która zagraża życiu chorego i powstaje przez nagłe zaburzenia krążenia krwi w komórkach mózgowych. Istnieją dwa rodzaje udaru: niedokrwienny i krwotoczny. W przypadku zachorowania liczy się każda minuta do czasu udzielenia pomocy medycznej. Jakie są objawy udaru, jak przebiega jego leczenie i rehabilitacja?

Udar mózgu – przyczyny

Wyróżniamy dwa rodzaje udaru mózgu: krwotoczny i niedokrwienny. Oba stanowią zagrożenie dla życia chorego.

Udar niedokrwienny jest wynikiem niedokrwienia komórek mózgowych, które powstaje nagle wskutek zatoru lub zatkania naczynia przez blaszkę miażdżycową, przez które przepływa krew do mózgu. Najczęściej dochodzi do tego u osób z wysokim stężeniem złego cholesterolu, który powoduje powstawanie złogów i blaszki miażdżycowej.

Udar krwotoczny powstaje wskutek wylewu krwi do mózgu. Najczęściej dotyka osób z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem złego cholesterolu, który powoduje zatkanie i pęknięcie naczynia, przez które krew wylewa się do mózgu i niszczy zdrowe komórki.

Najczęściej na udar zapadają osoby, które cierpią na przewlekłe nadciśnienie tętnicze lub miażdżycę tętnic. Poza tym, dużą rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne, dlatego osoby, których rodzice lub dziadkowie doświadczyli tej przypadłości powinny w szczególności kontrolować ciśnienie krwi (optymalne wartości to 120/80 mmHg ) i poziom złego cholesterolu. Ryzyko wystąpienia udaru zwiększa także palenie papierosów, spożywanie alkoholu, cukrzycę i zespół bezdechu sennego.

Udar mózgu – objawy

Objawy udaru mózgu mogą się nasilać z minuty na minutę, dlatego w przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej wezwać pogotowie, aby nie doszło do całkowitego paraliżu. Najczęściej u chorego pojawiają się:

  • nagłe zaburzenia mowy i częściowa utrata świadomości
  • nagłe drętwienie nóg lub rąk, które może dotyczyć jednej lub obu kończyn
  • deformacja twarzy i ust
  • wymioty
  • paraliż jednej części ciała
  • silne zawroty głowy
  • zaburzenia wzroku, które powodują, że chory słabo widzi

Należy pamiętać, że często przed ciężkim udarem występują lekkie objawy, które zanikają po 20 minutach i są sygnałem ostrzegawczym przed nadchodzącą chorobą. Dlatego nie wolno ich lekceważyć lecz jak najszybciej trzeba udać się do lekarza.

Udar mózgu – badania i diagnoza

U pacjenta, który trafia do szpitala z podejrzeniem udaru mózgu lekarz najczęściej jako pierwszy wykonuje tomografię komputerową, która umożliwia dokładne oględziny części mózgu, która została dotknięta udarem. Natomiast w przypadku, gdy wykonanie tego badania jest niemożliwe z różnych przyczyn to u pacjenta wykonywana jest punkcja lędźwiowa, czyli pobranie płynu mózgowo – lędźwiowego w celu badań.

Następnie wykonywane jest USG dopplerowskie w celu oceny stanu tętnic i wykrycia ewentualnego zatoru powstałego wskutek zakrzepu lub blaszki miażdżycowej. Dodatkowo lekarz wykonuje badania krwi, m.in. w celu sprawdzenia stężenia cholesterolu oraz poziomu krzepliwości krwi.

To najczęściej wykonywane badania, które pozwalają na postawienie diagnozy i podjęcie szybkiego leczenia przy udarze mózgu.

Udar mózgu – leczenie

Leczenie niedokrwiennego udaru najczęściej polega na przyjmowaniu leków, które rozpuszczają skrzep lub zator powodujący niedrożność naczynia. Ważne jest jak najszybsze rozpuszczenie zatoru, bo dzięki temu pacjent ma duże szanse na odzyskanie całkowitej sprawności. Poza tym, leczenie opiera się na likwidowaniu przyczyny, którą najczęściej jest wysoki poziom złego cholesterolu i nadciśnienie tętnicze. W takim przypadku chory przyjmuje leki obniżające poziom cholesterolu, obniżające ciśnienie, a także środki na rozrzedzenie krwi, które zapobiegają kolejnemu zakrzepowi.

Udar krwotoczny najczęściej powoduje duże powikłania w wyniku obrzęku mózgu. Pacjent najczęściej przyjmuje leki zmniejszające obrzęk mózgu oraz leki obniżające ciśnienie tętnicze. W ciężkich przypadkach przeprowadzana jest operacja, podczas której lekarze usuwają część szkód powstałych w mózgu pacjenta.

Udar mózgu – rehabilitacja

Najczęściej po przebytym udarze niezbędna jest rehabilitacja, która przeprowadzana jest indywidualnie i zależy od stopnia porażenia, którego doznał pacjent. Jako pierwsze przeprowadzane są ćwiczenia zapobiegające zesztywnieniu mięśni i odleżynom w wyniku długotrwałego leżenia. W późniejszym etapie przeprowadzane są ćwiczenia ruchowe, które mają na celu przywrócenie samodzielnego funkcjonowania pacjenta.

Udar mózgu to niebezpieczna przypadłość, która niesie są sobą poważne powikłania, t.j. paraliż ciała lub śmierć chorego. Dlatego w przypadku wystąpienia najmniejszych objawów należy jak najszybciej wezwać pogotowie, bo im szybciej podjęte leczenie, tym mniejsze szkody w mózgu i większe szanse na wyzdrowienie.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*