Udar słoneczny – objawy, leczenie i pierwsza pomoc

Udar słoneczny powstaje wskutek długiego przebywania na słońcu podczas wysokiej temperatury. To powoduje, że organizm przegrzewa się i pojawiają się uciążliwe objawy. Udaru nie wolno lekceważyć ponieważ jest zagrożeniem dla życia pacjenta, bo wysoka temperatura powoduje znaczne rozszerzenia naczyń krwionośnych, przez co do mózgu napływa zbyt dużo krwi i porażeniu ulega system nerwowy. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie udaru słonecznego i pierwsza pomoc?

Udar słoneczny – objawy

Osoba, która doznała udaru słonecznego najczęściej odczuwa:

 • ból i zawroty głowy
 • mdłości
 • temperaturę nawet powyżej 40°C
 • dreszcze
 • może pojawić się krwotok z nosa
 • skóra pokryta jest pęcherzykami

Jeśli pojawią się objawy udaru słonecznego to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do poważnych powikłań zdrowotnych.

Udar słoneczny – pierwsza pomoc

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać przy podejrzeniu udaru słonecznego jest wezwanie pogotowia pod nr. 999. Do czasu przyjazdu lekarza należy zaopiekować się chorym i zabrać go do cienia, aby organizm delikatnie się schłodził. Nie powinno to być pomieszczenie klimatyzowane ponieważ może dojść do szoku termicznego.

Następnie należy robić chłodne okłady na czoło i kark chorego za pomocą mokrej ściereczki. Nie wolno przykładać lodu, ani innych lodowatych przedmiotów.

Chory powinien pić powoli i małymi łykami chłodne, ale nie lodowate napoje, aby uzupełnić poziom płynów i schłodzić organizm.

W ciężkim przypadku udaru słonecznego może dojść do utraty przytomności. Jeśli tak się stanie to należ udzielić pierwszej pomocy, a następnie ułożyć chorego w takiej pozycji, aby nogi były wyżej niż tułów.

To podstawowe czynności, które należy podjąć zanim dotrze karetka z lekarzem ponieważ dzięki nim można złagodzić objawy udaru słonecznego.

Udar słoneczny-leczenie

Leczenie udaru słonecznego przeprowadzane jest w warunkach szpitalnych ze względu na obserwację chorego. Najczęściej dochodzi od odwodnienia organizmu, dlatego pacjent otrzymuje elektrolity w formie kroplówki. Jeśli odwodnienie jest lekkie to choremu podawane są chłodne napoje, najczęściej niegazowana woda mineralna. Kolejną czynnością, którą należy wykonywać w leczeniu udaru słonecznego są chłodne okłady szyi i czoła.

Najczęściej u chorego pojawiają się też pęcherze skórne będące skutkiem poparzenia skóry, na które pacjent przyjmuje antybiotyk, aby nie doszło dodatkowo do stanu zapalnego.

Osoba po udarze słonecznym powinna pozostawać w cieniu przez kilka dni, aby nie narażać się na nawrót choroby.

Udar słoneczny – zapobieganie

Jak ustrzec się przed udarem słonecznym? Warto w tym celu przestrzegać poniższych zasad.

 • Przede wszystkim należy chronić głowę w upalne dni i zakładać kapelusz albo czapkę.
 • Podczas przebywania na słońcu należy pić ok. 3 litrów płynów w ciągu dnia.
 • Na ostrym słońcu nie należy przebywać dłużej niż 30 minut.
 • Skórę należy chronić za pomocą kremów z filtrami, które pozwolą uniknąć poparzenia i plamek.
 • W upalne dni odzież powinna być przewiewna, aby nie powodowała przegrzania organizmu.
 • Podczas upałów należy unikać spożywania alkoholu.

To podstawowe zasady, których warto przestrzegać, aby uchronić się przed udarem słonecznym ponieważ jest on niebezpieczny dla zdrowia i życia. W przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*