Waginoza – przyczyny, objawy i leczenie

Waginoza (gardenella vaginalis ) to choroba intymna spowodowana zakażeniem bakteryjnym. Głównie pojawia się u kobiet, które prowadzą bogate życie seksualne i często zmieniają partnerów, co sprzyja zakażeniu. Bakterie z czasem rozprzestrzeniają się z pochwy na pozostałe narządy rozrodcze powodując przy tym szereg uciążliwych objawów. Nieleczona infekcja może objąć także macicę i spowodować niepłodność, dlatego nie wolno jej bagatelizować, lecz należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie waginozy?

Waginoza – przyczyny

W pochwie znajdują się pożyteczne bakterie Lactobacillus, które przekształcają złuszczony naskórek nabłonka powstały wskutek naturalnego procesu w kwas mlekowy, odpowiedzialny za prawidłowe pH w układzie rozrodczym. Prawidłowe pH pochwy powinno wynosić max. 4,5, bo jest to prawidłowy stan flory bakteryjnej i taka wartość chroni przed bakteriami powodującymi zapalenie pochwy. W przypadku zachwiania ekosystemu pochwy dochodzi do rozwoju patogenów, które rozmnażając się powodują powstawanie stanu zapalnego pochwy i mogą rozprzestrzeniać się na pozostałe narządy rodne i układ moczowy. W niektórych przypadkach może dojść do zapalenia nerek.

Do zakażenia waginozą najczęściej dochodzi u kobiet, które nie stosują prezerwatywy podczas uprawiania seksu. Przez co bakterie łatwo infekują delikatne miejsca pochwy i z czasem dochodzi do ich nadmiaru, przez co zaburzają ekosystem pochwy i powodują stan zapalny. Kolejną przyczyną zakażenia jest uprawianie seksu z wieloma partnerami pomimo stosowania prezerwatyw. Bakterie mogą umiejscowić się na wargach sromowych i odbycie, przez co łatwo przedostają się do pochwy i powodują zakażenie.

Infekcja często pojawia się też u kobiet, które korzystają z pływali miejskich, używają wkładek domacicznych podczas stosunku seksualnego, a także mają osłabiony układ odpornościowy wskutek zażywania niektórych leków, np. antybiotyków lub immunosupresyjnych. Kolejną przyczyną waginozy jest niewłaściwa higiena intymna, czyli zbyt częste mycie pochwy środkami bakteriobójczymi i preparatami do higieny intymnej lub zaniedbania w higienie intymnej, co powoduje namnażanie bakterii.

Waginoza – objawy

Do najczęściej występujących objawów waginozy należą:

  • biało – szare upławy o cuchnącym, rybim zapachu
  • ból i pieczenie odczuwane w pochwie podczas oddawania moczu lub stosunku płciowego
  • uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza
  • częste oddawanie moczu

Waginoza – badania i diagnoza

Najczęściej diagnozowanie waginozy zaczyna się od wywiadu z pacjentką w celu poznania objawów. Następnie lekarz ginekolog wykonuje oględziny wewnętrzne pochwy, w której zazwyczaj występują upławy. Kolejnymi badaniami, które dają pewność o występowaniu choroby jest oznaczenie pH pochwy w celu sprawdzenia flory bakteryjnej, posiew wydzieliny sączącej się z pochwy, a także testy laboratoryjne.

Waginoza – leczenie

W leczeniu waginozy stosowane są antybiotyki zwalczające bakterie. Najczęściej są to metronidazol i klindamycyna, które stosowane są w formie kremu lub maści, natomiast w cięższych przypadkach zakażenia pacjentki przyjmują je doustnie. Kuracja antybiotykami trwa najczęściej 7 dni i w tym okresie wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna, a także unikanie napojów alkoholowych. Pacjentki najczęściej przyjmują też probiotyki, które odbudowują florę bakteryjną niszczoną przez antybiotyki.

Waginoza to infekcja intymna, która najczęściej nie powoduje powikłań zdrowotnych. Jednak nieleczona może spowodować przedostanie się bakterii do macicy, co jest niebezpieczne u kobiet w ciąży ponieważ może dojść do poronienia. Kobiety starające się o dziecko w tym okresie mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Im bardziej zaawansowany stan zapalny, który trwa przewlekle, tym większe ryzyko powikłań. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Poza tym, częste infekcje bakteryjne pochwy sprzyjają powstawaniu takich chorób jak kiła lub rzeżączka

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.