Wysokie ciśnienie w oku – przyczyny, objawy i leczenie

Wysokie ciśnienie w oku to podstępna i groźna dla wzroku choroba, która może powodować jaskrę i tym samym prowadzić do trwałej ślepoty. Występuje, gdy ciśnienie w jednej lub obu gałkach ocznych przekracza 21 mmHg, ale nerw wzrokowy nie jest uszkodzony. Prawidłowe ciśnienie w oku powinno mieścić się w przedziale 10 – 21 mmHg. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie wysokiego ciśnienia w oku?

Wysokie ciśnienie w oku – przyczyny

Jedną z przyczyn wysokiego ciśnienia w oku jest wrodzone zwężenie otworu źrenicznego, wskutek czego dochodzi utrudnienia przepływu wodnistej cieszy do zatoki żylnej twardówki. To powoduje nagromadzenie nadmiaru cieczy w oku przez co dochodzi do wzrostu ciśnienia. Inną przyczyną tej dolegliwości jest zbyt duża produkcja cieczy przez nabłonek rzęskowy, w wyniku czego nie nadąża ona przepływać przez otwór źreniczny, co powoduje wzrost ciśnienia w oku. Przewlekłe nadciśnienie w gałce ocznej z czasem prowadzi do jej uszkodzenia i pogorszenia wzroku.

Inną przyczyną tego schorzenia są wady powstałe w wyniku urazu oka, które zaburzają przepływ cieczy. Poza tym, takie choroby jak zespół rozproszonego barwnika również prowadzą do podwyższonego ciśnienia w oku.

Wysokie ciśnienie w w oku – objawy

Wysokie ciśnienie w oku najczęściej objawia się:

  • pieczeniem oczu
  • uczuciem nabrzmienia gałek ocznych
  • zaburzeniami wzroku podczas wysiłku fizycznego w początkowym etapie
  • trwałymi zaburzeniami widzenia przy dziennym świetle
  • brakującymi częściami obrazu widzenia

Wysokie ciśnienie w oku – powikłania

Wysokie ciśnienie w oku utrzymujące się przez dłuższy czas może doprowadzić do tzw. Retinopatii nadciśnieniowej, czyli uszkodzenia siatkówki oka. Według klasyfikacji Scheiego rozróżnia się 4 stopnie:

Stopień I – czynnościowe zmiany w naczyniach oka, które obejmują zwężone tętniczki oczne.

Stopień II – strukturalnie zmienione naczynia dodatkowe, które przybierają kształt drutu.

Stopień III – uszkodzenia siatkówki, które mogą objawiać się krwawieniami z siatkówki.

Stopień IV – obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, który powoduje zaburzenia widzenia.

W zaawansowanym stadium nadciśnienia ocznego pojawiają się zaburzenia widzenia nawet przy dobrej widoczności w dzień, które z czasem stają się coraz silniejsze.

Wysokie ciśnienie w oku – badania i diagnoza

Metody badania w przypadku podejrzeń wysokiego ciśnienia w oku zależą od lekarza. Do najczęściej stosowanych badań należą:

Tonometria aplanacyjna Goldmana – metoda polega na znieczuleniu rogówki i wykonaniu badania za pomocą tonometru. Rogówka nie może mieć żadnych zniekształceń powstałych wskutek urazu ponieważ wynik będzie niewiarygodny.

Tonometria bezkontaktowa – to bezinwazyjna metoda badania wysokiego ciśnienia w oku, która polega na badaniu za pomocą strumienia skierowanego na gałkę oczną.

Tonometria impresyjna Schioetza – metod polega na uciskaniu gałki ocznej za pomocą tonometru i badania stopnia odkształcenia.

Badanie palpacyjne – polega na sprawdzaniu stanu napięcia gałek ocznych w celu wykrycia nadciśnienia ocznego.

To najczęściej stosowane badania przy podejrzeniu wysokiego ciśnienia w oku. Należy pamiętać, że nie wolno lekceważyć żadnych objawów choroby wzroku, lecz jak najszybciej należy udać się do okulisty.

Wysokie ciśnienie w oku – leczenie

Leczenie wysokiego ciśnienia polega najczęściej na znalezieniu i usunięciu jego przyczyny. Jeśli jest ono spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi to jedyną metodą leczenia jest operacja. Pacjenci natomiast najczęściej przyjmują leki, które obniżają ciśnienie w gałce ocznej, aby zapobiec uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Należy pamiętać, że wysokie ciśnienie w oku powoduje z czasem powstawanie jaskry.

Oko ludzkie jest delikatnym narządem, dlatego w przypadku wystąpienia objawów wysokiego ciśnienia w jednym lub obu oczach należy jak najszybciej udać się do okulisty i w razie potrzeby podjąć leczenie.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*