Zaćma – przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to choroba oczu, która spowodowana jest zmętnieniem soczewki oka. To powoduje, że przepuszcza ona mniej światła przez co obraz staje się rozmazany lub zamglony. Przypadłość może być wrodzona lub starcza, która pojawia się najczęściej po 60 roku życia. Jakie są dokładne objawy i jak przebiega leczenie zaćmy?

Zaćma – przyczyny

Zaćma starcza to choroba, która rozwija się przez wiele lat i najczęściej zaczyna się po 60 roku życia ponieważ soczewka oka zaczyna mętnieć, co jest naturalnym zjawiskiem. Zmiany te są bezbolesne i mogą obejmować jedno lub oba oczy. Zaćmę starczą w przeciwieństwie do jaskry można obecnie skutecznie leczyć, dzięki czemu u pacjenta następuje znaczna poprawa wzroku.

Zaćma wrodzona pojawia się u dziecka w łonie matki w pierwszych miesiącach ciąży. Najczęściej ma podłoże genetyczne, co oznacza, że dziecko dziedziczy wadę wzroku po matce lub ojcu. Kolejną przyczyną zaćmy u noworodków jest infekcja bakteryjna lub wirusowa, na którą zapada matka podczas ciąży. Bakterie lub wirusy mogą powodować niewłaściwy rozwój oczu u płodu i powoduje powstawanie zaćmy wrodzonej. Podobnie jak u dorosłych, zaćma u noworodków może obejmować jedno lub parę oczek.

Zaćma starcza – objawy

Zaćma najczęściej pojawia się u osób po 60 roku życia, a pacjenci zgłaszający się do okulisty najczęściej odczuwają poniższe objawy:

  • zamazany lub rozmyty obraz
  • uczucie pieczenia i nabrzmienia gałek ocznych
  • zniekształcone przedmioty
  • szybkie męczenie oczu

To najczęściej występujące objawy zaćmy starczej, dlatego warto udać się do lekarza jak najwcześniej, aby choroba nie zdążyła się rozwinąć.

Zaćma – leczenie

Leczenie zaćmy zależy od rodzaju tej choroby. Obecnie medycyna rozwinęła się do poziomu, na którym możliwe jest całkowite usunięcie tej wady wzroku, dlatego warto zgłosić się do lekarza jak najszybciej.

Zaćma starcza – leczenie

Zaćma starcza w początkowej fazie najczęściej leczona jest za pomocą kropli do oczu, których zadaniem jest spowolnienie mętnienia soczewki oka. W zaawansowanym stadium przypadłość leczona jest operacyjnie. Podczas zabiegu lekarz usuwa zmętniałą soczewkę, a na jej miejsce wstawia implant. Operacja przeprowadzana jest bardzo szybko, bo najczęściej w ciągu 30 minut, a pacjent w tym samym dniu może opuścić szpital, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.

Po przeprowadzonej operacji pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego, aby nie doszło do wzrostku ciśnienia w oku, ponieważ to mogłoby spowodować problemy pooperacyjne. Najczęściej lekarz wyznacza termin wizyty kontrolnej, aby sprawdzić czy leczenie zaćmy przebiega prawidłowo.

Zaćma wrodzona – objawy

Najczęściej zaćma wrodzona wykrywana jest u dziecka w fazie rozwoju. Najczęściej pojawiają się u niego poniższe objawy:

  • częste przecieranie oczek rączkami
  • problemy z chodzeniem z uwagi na fakt, że dziecko nie widzi dokładnie otoczenia
  • trzymanie przedmiotów blisko oczu

To najczęściej występujące objawy zaćmy wrodzonej i w przypadku ich pojawienia się należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zaćma wrodzona – leczenie

Leczenie zaćmy wrodzonej odbywa się wyłącznie za pomocą operacji ponieważ jest to najskuteczniejsza metoda leczenia tej choroby. Zabieg może być przeprowadzony już w pierwszych tygodniach życia dziecka, jeśli choroba zostanie wykryta. Oczy dziecka szybko się regenerują, więc nie warto zwlekać, ale jak najszybciej zdecydować się na zabieg. O jego rodzaju decyduje lekarz prowadzący. Należy przestrzegać terminów wizyt kontrolnych, a także zaleceń lekarza dotyczących opieki nad dzieckiem po operacji.

Zaćma to choroba, która rozwija się przez wiele lat i nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia gałki ocznej i trwałej wady wzroku. Dlatego nie warto z nią zwlekać, ale jak najszybciej udać się do okulisty. Wielu chorych boi się operacji, ale jest to szybka i skuteczna metoda leczenia tej przypadłości.

Zobacz też: Kiła – choroba weneryczna, która powoduje uszkodzenie wzroku>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*