Zapalenie błony śluzowej macicy – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie błony śluzowej macicy najczęściej spowodowane jest bakteriami, które przedostają się z pochwy do jamy macicy m.in. podczas zabiegów ginekologicznych. Stan zapalny może występować też jako powikłanie infekcji bakteryjnej, t.j. przewlekłe zapalenie jajników. Bezpośrednią przyczyną jest przedostanie się patogenów z pochwy do macicy, które atakują dobroczynne bakterie i zaburzają florę bakteryjną. Jakie jeszcze są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie zapalenia błony śluzowej macicy?

Zapalenie błony śluzowej macicy – przyczyny

Jak już wspomniano, bezpośrednią przyczyną stanu zapalnego błony śluzowej macicy są patogeny, które zaburzają florę bakteryjną w jamie macicy, powodując stan zapalny. W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do zakażenia? Przede wszystkim sprzyja temu rozwarcie szyjki macicy, np. podczas zabiegów ginekologicznych lub w trakcie stosowania wkładki domacicznej jako środka antykoncepcyjnego. Zapalenie błony śluzowej macicy może być też spowodowane innymi infekcjami zapalnymi, np. zapaleniem pochwy, zapaleniem jajników lub zapaleniem pęcherza.

Stan zapalny dróg moczowych łatwo może objąć narządy rodne, dlatego ważna jest prawidłowa diagnoza i szybkie podjęcie leczenia. Przypadłość może występować również jako powikłanie zabiegów chirurgicznych narządów rodnych lub w wyniku przeziębienia macicy.

Zapalenie błony śluzowej macicy – objawy

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej macicy najczęściej nie powoduje odczuwalnych objawów, przez co jest bagatelizowane i może w przyszłości sprzyjać problemom związanym z zajściem w ciąże lub ciąży pozamacicznej. Dlatego warto systematycznie poddawać się profilaktycznym  badaniom ginekologicznym.  Ostre zapalenie powoduje szybkie powstawanie objawów, do których zalicza się:

 • świąd i pieczenie pochwy, które nasilają się podczas oddawania moczu lub stosunku seksualnego
 • wydzielina z pochwy o żółtym odcieniu
 • upławy o biało – szarym odcieniu
 • ból w dolnej części brzucha, który nasila się podczas ucisku
 • ból w dolnej części brzucha w okolicach nerek
 • zaburzenia w miesiączkowaniu i nieregularne krwawienia w trakcie okresu
 • ból i zawroty głowy
 • brak apetytu
 • ogólne rozbicie i problemy ze snem
 • problemy z oddawaniem moczu
 • gorączka, która pojawia się w zaawansowanym stadium infekcji

To najczęściej występujące objawy zapalenia błony śluzowej macicy, których nie wolno lekceważyć, aby uniknąć w przyszłości groźnych następstw tej infekcji.

Zapalenie błony śluzowej pochwy – badania i diagnoza

U pacjentki z podejrzeniem zapalenia błony śluzowej macicy jako pierwsze wykonywane jest podstawowe badanie ginekologiczne za pomocą wziernika. Następnie pobierany jest posiew z szyjki macicy, który umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy. Jeśli podejrzenie się potwierdzi to pacjentka poddawana jest leczeniu.

Zapalenie błony śluzowej macicy – leczenie

Leczenie zapalenia błony śluzowej macicy zależy od przyczyny. Jeśli stan zapalny jest wynikiem zakażenia bakteriami to najczęściej podawane są antybiotyku i leki przeciwzapalne. Najczęściej są one stosowane w formie doustnej lub dopochwowej, a w cięższych przypadkach w zastrzykach. Jeśli u pacjentki występuje silny ból to przyjmuje ona również środki przeciwbólowe, które przynoszą szybką ulgę. W przypadku stanu zapalnego spowodowanego przeziębieniem macicy, zaleca się kąpiele w ciepłej wodzie.

Przy kuracji antybiotykami ważne jest określenie ich rodzaju ponieważ zakażenie mogą powodować zarówno bakterie beztlenowe, jak i tlenowe. Do tego celu służy posiew wydzieliny z szyjki macicy. W przypadku niewłaściwego dobrania antybiotyku może dojść do zaostrzenia objawów i rozwoju stanu zapalnego.

Zapalenie błony śluzowej macicy to przypadłość, która powinna być jak najszybciej poddana leczeniu, aby nie spowodowała problemów z zajściem w ciąże lub ciąży pozamacicznej. Poza tym, nie wolno lekceważyć żadnych objawów chorobowych ponieważ każdy stan zapalny negatywnie wpływa na układ immunologiczny.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.