Zapalenie jajników – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie jajników to stan zapalny jajników, który najczęściej jest spowodowany zakażeniem bakteriami E.coli lub dwoinką rzeżączki. Przypadłość jest niebezpieczna ponieważ może powodować niepłodność lub poronienie ciąży. Dlatego nie wolno lekceważyć tej infekcji i w razie wystąpienia objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jakie są dokładne przyczyny, objawy i leczenie zapalenia jajników?

Zapalenie jajników – przyczyny

Do zapalenia jajników najczęściej dochodzi wskutek zakażenia bakteriami E.coli lub dwoinką rzeżączki. Bakterie najczęściej przedostają się do jajników z pochwy przez jajowody. Powstawaniu zakażenia sprzyja zewnętrzne rozwarcie szyjki macicy, do którego dochodzi w okresie połogu, w trakcie porodu, podczas badania ginekologicznego lub przez używanie wkładki domacicznej w celach antykoncepcyjnych.

Inną przyczyną zapalenia jajników mogą być bakterie, które przedostają się do narządów rodnych wskutek anginy ropnej, gruźlicy, zapalenia zatok lub zapalenia jelita grubego. Dlatego jeśli przypadłość powtarza się zbyt często, to należy szukać również przyczyny w utajonym stanie zapalnym innych narządów.

Zapalenie jajników – objawy

Objawy zapalenia jajników są bardzo uciążliwe i dlatego w przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby stan zapalny nie objął także innych narządów rodnych. Do najczęściej występujących objawów należą:

  • białe upławy wydobywające się z pochwy o cuchnącym, rybim zapachu
  • świąt i pieczenie pochwy
  • uczucie przewlekłego parcia na pęcherz
  • skurczowe bóle dolnej części brzucha promieniujące do okolicy lędźwiowej pleców
  • gorączka i ogólne osłabienie

Zaawansowany stan zapalny jajników może spowodować zapalenie błony śluzowej macicy, co objawia się m.in. obfitymi krwawieniami z pochwy między miesiączkami, stanem zapalnym pęcherza lub biegunkami. Dlatego zapalenia jajników nie wolno lekceważyć, ale jak najszybciej trzeba udać się do lekarza. Przewlekły lub ciężki stan zapalny narządów rodnych może w przyszłości powodować cięższe choroby, np. zapalenie nerek.

Zapalenie jajników – badania i diagnoza

U pacjentki z podejrzeniem zapalenia jajników lekarz najczęściej wykonuje podstawowe badanie ginekologiczne, które pozwala na wstępne rozpoznanie stanu zapalnego. Kolejnymi badaniem jest USG narządów rodnych, które pozwala powierzchownie ocenić stan jajników i sprawdzić ich położenie.

Zapalenie jajników – leczenie

Podczas leczenia zapalenia jajników lekarz najczęściej przepisuje antybiotyk i lek przeciwzapalny, który łagodzi uciążliwe objawy. Poza tym, pacjentka powinna dużo pić i zachować wstrzemięźliwość seksualną do czasu pełnego wyzdrowienia. Jeśli wystąpi gorączka to powinna leżeć w łóżku. Poza tym, kobiety, które mają skłonność do nawrotu choroby powinny chronić okolice jajników przed przemarznięciem, które sprzyja powstawaniu infekcji. W przypadku ostrego stanu zapalnego jajników i wysokiej gorączki pacjentka może zostać skierowana do szpitala.

Zapalenie jajników – powikłania

Nieleczone, przewlekłe zapalenie jajników może skutkować niepłodnością lub różnego rodzaju patologiami w trakcie ciąży. Poza tym, mogą powstać torbiele, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie jajników, przez co lekarz może skierować pacjentkę na zabieg chirurgiczny. Zapalenie jajników to infekcja, która może nieść za sobą poważne powikłania zdrowotne, dlatego nie wolno jej lekceważyć, ale jak najwcześniej trzeba udać się do lekarza, aby stan zapalny nie zaostrzył się.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.