Zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie jelita grubego to stan zapalny spowodowany zakażeniem bakteryjnym, wirusowym lub drożdżakami. Przypadłość powoduje szereg uciążliwych objawów przewodu pokarmowego, dlatego należy jak najszybciej podjąć leczenie. Jakie są najczęstsze przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie zapalenia jelita grubego?

Zapalenie jelita grubego – przyczyny

Zapalenie jelita grubego może mieć wiele przyczyn. Do najczęściej występujących należą zaburzenia immunologiczne, w wyniku których układ pokarmowy jest nadwrażliwy na działanie nieszkodliwych bakterii. Wskutek takiej reakcji immunologicznej dochodzi do uszkodzenia nabłonka jelitowego, co powoduje powstanie stanu zapalnego. Poza tym, stan zapalny mogą powodować także wirusy i bakterie, które zwalczają pożyteczne bakterie i obejmują jelito grube. Inną przyczyną zapalenia jelita grubego są produkty, które zawierają dużo toksyn.

Zaburzenia w funkcjonowaniu jelita grubego mogą być też spowodowane produktami, które zawierają alergeny, np. mleko, jaja, sery pleśniowe, itd. Poza tym, niektóre leki zażywane przez dłuższy czas również mogą powodować osłabienie flory bakteryjnej, przez co patogeny łatwo mnożą się i obejmują jelito grube. Najczęściej dzieje się tak w przypadku długotrwałego zażywania antybiotyków, z którymi należy brać probiotyki odbudowujące florę bakteryjną.

Zapalenie jelita grubego – objawy

Objawy zapalenia jelita grubego, u niektórych osób mogą być łagodne, a u innych przybierać ostry charakter. Przy ostrym przebiegu choroby, objawy najczęściej pojawiają się w ciągu 48 godzin od zakażenia patogenem. Do najczęściej występujących objawów należą:

  • problemy z wypróżnianiem lub biegunki
  • ból w dolnej części brzucha
  • ból odbytu podczas wypróżnienia
  • nudności lub wymioty
  • podwyższona temparatura
  • śluzowa lub krwawa wydzielina z odbytu
  • częste wzdęcia

To najczęściej występujące objawy zapalenia jelita grubego, których nie wolno bagatelizować, ale jak najszybciej trzeba udać się do lekarza. Należy pamiętać, że objawy mogą również świadczyć o innych chorobach jelita grubego, np. polipach lub guzach.

Zapalenie jelita grubego – badania i diagnoza

U pacjentów z podejrzeniem zapalenia jelita grubego lekarz najczęściej jako pierwszą wykonuje  endoskopię jelita z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego, które ma na celu sprawdzenie, czy objawy nie są spowodowane nowotworami. Kolejnymi badaniami są:

Kolanoskopia – umożliwia oględziny jelita grubego od wewnątrz za pomocą wziernika.

RTG jamy brzusznej – pozwala na uzyskanie ogólnego obrazu jelita grubego i sąsiadujących narządów.

Tomografia komputerowa – ma na celu uzyskanie dokładnego obrazu jelita cienkiego, co umożliwia dokładną ocenę jego ścianek i stopnia zaawansowania stanu zapalnego.

W razie potrzeby lekarz może wykonać inne badania. Jeśli diagnoza zostanie potrwierdzona to pacjent poddawany jest leczeniu. 

Zapalenie jelita grubego – leczenie

Leczenie zapalenia jelita grubego zależy od jego przyczyny. W pierwszym rzucie leczenie obejmuje łagodzenie objawów i likwidację stanu zapalnego za pomocą leków przeciwzapalnych, t.j. aminosalicylany lub glikokortykosteroidy. W przypadku nadwrażliwości jelita, pacjenci przyjmują leki z grupy immunopresyjnych. Leczenie farmakologiczne ma na celu zahamowanie rozwoju stanu zapalnego i jego likwidację.

Należy pamiętać, że zapalenie jelita grubego może mieć różny przebieg, ale w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ponieważ przewlekły stan zapalny może prowadzić do uszkodzenia jelita.

Zobacz także: Marskość wątroby – cicha przypadłość, która prowadzi do zgonu>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.