Zapalenie mięśnia sercowego- objawy i leczenie

Zapalenie mięśnia sercowego to stan zapalny, który w zaawansowanym stadium może także objąć osierdzie. Przypadłość może być także powikłaniem innej choroby, np. anginy ropnej. Nieleczona może doprowadzić do poważnej niewydolności układu krążenia, a przy tym do śmierci chorego. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie zapalenia mięśnia sercowego?

Zapalenie mięśnia sercowego – przyczyny

Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego można podzielić na infekcyjne i nieinfekcyjne. To wtórna przypadłość, która jest wynikiem innej choroby organizmu. Do infekcyjnych przyczyn zapalenia mięśnia sercowego należą powikłania powstałe wskutek przebytych infekcji wirusowych i zaniedbań chorego podczas leczenia. Do takich infekcji należy wirusowe zapalenie oskrzeli lub popularna grypa. Inne wirusy, które powodują zapalenie mięśnia sercowego to: wirus różyczki, ospy wietrznej, półpaśca i endowirusy. Dlatego tak ważne jest całkowite wyleczenie chorób wirusowych, w przeciwnym razie może dojść do groźnych powikłań.

Kolejną przyczyną stanu zapalnego mięśnia sercowego są bakterie. Najczęściej przypadłość pojawia się jako skutek niedoleczonej anginy ropnej, która może powodować także choroby stawów. Bakteryjne zapalenie może być też wywołane przez gronkowce i paciorkowce. Niebezpieczną bakterią jest Borrelia burgdorferi ponieważ powoduje m.in. Boreliozę.

Kolejną przyczyną infekcyjnego zapalenia mięśnia sercowego mogą być grzyby. Infekują one górne drogi oddechowe, a z czasem mogą rozprzestrzenić się na narządy wewnętrzne. Do najgroźniejszych należy Candida i Aspergillus.

Nieinfekcyjne zapalenie mięśnia sercowego może wystąpić wskutek reakcji alergicznej na zażywane leki: antybiotyki przeciwgruźlicze lub przeciwpadaczkowe. Najczęściej dochodzi do zachorowania wskutek przedawkowania lub długotrwałego przyjmowania leków. Dlatego należy obserwować swój organizm i w razie wystąpienia objawów zapalenia mięśnia sercowego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do zagrożenia życia.

Zapalenie mięśnia sercowego – objawy

U pacjentów zgłaszających się do lekarza z podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego najczęściej występują poniższe objawy:

  • zaburzenia rytmu serca nawet w stanie spoczynku
  • ból zamostkowy w okolicy serca
  • problemy z wzięciem głębokiego wdechu
  • obrzęki nóg spowodowane niewydolnością krążenia

Zapalenie mięśnia sercowego – badania i diagnoza

W celu dokładnej diagnozy zapalenia mięśnia sercowego lekarz najczęściej wykonuje kilka badań. Należą do nich:

EKG – pozwala wykryć zaburzenia rytmu serca, które towarzyszą stanowi zapalnemu serca.

Badania krwi – o stanie zapalnym świadczy podwyższone stężenie białych krwinek, a także enzymów sercowych.

Echokardiogram (echo serca) – pozwala na dokładne sprawdzenie stanu serca i wykrycie zmian.

Badanie rentgenowskie RTG – pozwala ocenić czy mięsień sercowy nie jest powiększony wskutek stanu zapalnego.

Rezonans magnetyczny – najczęściej wykonywany jest u pacjenta z podejrzeniem uszkodzenia mięśnia sercowego.

Biopsja – przeprowadzana jest u pacjentów z ciężką niewydolnością układu krążenia spowodowaną stanem zapalnym. Pozwala wykryć ropne nacieki zapalne w mięśniu sercowym.

Zapalenie mięśnia sercowego – leczenie

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego dzieli się na objawowe i przyczynowe. Pierwsze polega na łagodzeniu objawów, które powoduje stan zapalny, a drugie na usuwaniu przyczyny stanu zapalnego. Leczenie powinno być rozpoczęte jak najszybciej, aby nie doszło do uszkodzenia serca lub do zgonu.

Leczenie objawowe zapalenia mięśnia sercowego

Najczęściej przebiega podczas hospitalizacji pacjenta ponieważ to umożliwia monitorowanie pracy serca. Pacjent najczęściej przyjmuje leki zapobiegające arytmii serca, a także przeciwzapalne nasercowe. Podczas leczenia chory powinien jak najwięcej wypoczywać, aby nie przeciążać chorego serca.

Leczenie przyczynowe zapalenia mięśnia sercowego polega na usuwaniu przyczyny.

W tym przypadku pacjent również przyjmuje leki zapobiegające arytmii serca i łagodzące stan zapalny. Jeśli przyczyną choroby jest zakażenie wirusowe to dalsze leczenie opiera się na zwalczaniu wirusów.

Każdą infekcję organizmu należy dokładnie wyleczyć, aby w przyszłości uniknąć poważnych powikłań, t.j. zapalenie mięśnia sercowego. W przypadku każdej dolegliwości układu krążenia należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*