Zapalenie opon mózgowych – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie opon mózgowych to groźna choroba, która stanowi zagrożenie dla życia chorego. Spowodowana jest przez bakterie i wirusy, które namnażają się podczas innych chorób, np. grypy, i doprowadzają również do powstania stanu zapalnego opon mózgowych. Przypadłość może być też spowodowana przez odkleszczowe zapalenie mózgu w wyniku boreliozy. Pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć tej dolegliwości, ale jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do uszkodzenia ośrodka nerwowego w mózgu lub zgonu. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie zapalenia opon mózgowych?

Zapalenie opon mózgowych – przyczyny

Zapalenie opon mózgowych może być spowodowane wirusami i bakteriami. Różnica polega na przedostawaniu się drobnoustrojów do organizmu.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych

Stan zapalny spowodowany wirusami może objąć oponę miękką i przestrzeń podpajęczynówkową. W cięższych przypadkach może dojść do zajęcia tkanki nerwowej mózgu i rdzenia kręgowego. Wirusowe zapalenie mózgu jest skutkiem przeniknięcia wirusów do płynu rdzeniowo – mózgowego we krwi lub w wyniku zapalenia zatok, grypy lub zapalenia środkowego ucha.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych stanowi 50% wszystkich zachorowań i jest o wiele groźniejsze niż zapalenie wirusowe ponieważ stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia i szybciej dochodzi do zakażenia. Bakterie przedostają się do zdrowego organizmu drogą kropelkową, przez co choroba łatwo i szybko się rozprzestrzenia i często powoduje powikłania. Dlatego podczas epidemii należy unikać na miarę możliwości miejsc zatłoczonych.

Zapalenie opon mózgowych – objawy

Objawy choroby zależą od rodzaju bakterii i wirusa, który spowodował zakażenie. W przypadku wirusów objawy są zdecydowanie łagodniejsze niż przy zakażeniu bakteriami. Jednak do najczęściej występujących objawów zapalenia opon mózgowych należą:

 • wysoka gorączka
 • wymioty
 • podwyższone ciśnienie tętnicze
 • ból i zawroty głowy
 • silne bóle i sztywnienie karku
 • drgawki i omdlenia w cięższym stadium choroby

Zapalenie opon mózgowych – powikłania

Zapalenie opon mózgowych może nieść za sobą poważne powikłania zdrowotne, takie jak:

 • padaczka
 • zaburzenia mowy
 • głuchota
 • niedowład kończyn
 • miejscowy paraliż twarzy

Najczęściej powikłania powoduje bakteryjne zapalenie mózgu, dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza, a w razie wysokiej gorączki lub drgawek wezwać pogotowie.

Zapalenie opon mózgowych – badania i diagnoza

Pierwszym czynnikiem wpływających na rozpoznanie zapalenia opon mózgowych jest obraz kliniczny. Następnie wykonywane jest badanie płynu mózgowo – rdzeniowego w celu wykrycia bakterii lub wirusów, które są przyczyną stanu zapalnego. Badania mikrobiologiczne pozwalają określić na jakie antybiotyki reagują wykryte bakterie lub wirusy, dzięki czemu leczenie jest skuteczne.

Dodatkowymi badaniami jest tomografia komputerowa, która pozwala ocenić czy stan zapalny nie spowodował zmian w mózgu. Lekarz najczęściej zleca także wykonanie posiewu krwi sprawdzenia czy zakażenie nie rozprzestrzeniło się w układzie krwionośnym.

Zapalenie opon mózgowych – leczenie

Leczenie zapalenia opon mózgowych zależy od jego przyczyny. Jeśli stan zapalny został spowodowany wirusem grypy to leczenie skupia się na zwalczaniu wirusa, a także łagodzeniu objawów. W przypadku podwyższonego ciśnienia krwi chory przyjmuje także leki, które je obniżają, a także leki przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwpadaczkowe.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych najczęściej leczone jest za pomocą antybiotyków, które zwalczają bakterie i zapobiegają dalszemu zakażeniu. Stosowane są także leki przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwgorączkowe.

Bez względu na rodzaj zapalenia opon mózgowych chory powinien leżeć w łóżku, aby organizm szybciej się regenerował i aby choroba nie spowodowała powikłań. Poza tym, należy dużo pić, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.

Zapalenie opon mózgowych to poważna choroba ze względu na stan zapalny, który może spowodować uszkodzenie tkanek mózgu, co może objawiać się potem częściowym niedowładem ciała. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnych objawów lecz jak najszybciej udać się do lekarza.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*