Zapalenie oskrzeli – objawy i leczenie

Zapalenie oskrzeli to stan zapalny dróg oddechowych, który ma różne przyczyny. Nieleczona przypadłość może także objąć płuca i doprowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego nie wolno lekceważyć tej choroby lecz należy jak najszybciej udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie zapalenia oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli – przyczyny

Zapalenie oskrzeli dzielimy na ostre i przewlekłe. Ostry stan zapalny najczęściej spowodowany jest przez zakażenie bakteriami lub wirusami i leczony może utrzymywać się do 3 tygodni. Najczęściej jest powikłaniem anginy ropnej lub grypy, co oznacza, ze bakterie i wirusy mogą zaatakować górne drogi oddechowe. Osoby, które są szczególnie narażone na zachorowanie to nałogowi palacze papierosów, osoby z przewlekłym zapaleniem migdałków, cierpiący na przewlekłe choroby układu oddechowego, bierni palacze, a także osoby z osłabionym układem odpornościowym.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli ma charakter nawracający, a objawy najczęściej nasilają się jesienią, gdy rozpoczyna się sezon wirusów. Najczęściej występuje u czynnych i biernych palaczy ponieważ dym papierosowy upośledza ruch rzęsek oskrzelowych i prowadzi do stanu zapalnego. Taki stan trwający przez dłuższy czas może doprowadzić do uszkodzenia oskrzeli i płuc, dlatego nie wolno go lekceważyć. Kolejną przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli jest przebywanie w miejscach zapylonych lub o dużym stężeniu zanieczyszczeń powietrza.

Zapalenie oskrzeli – objawy

Objawy zapalenia oskrzeli mogą być mniej lub bardziej uciążliwe w zależności od rodzaju zapalenia.

Ostre zapalenie oskrzeli – objawy:

  • przewlekły kaszel
  • wypluwanie plwociny
  • gorączka
  • bóle kostno – stawowe
  • bóle zamostkowe
  • duszność podczas wysiłku
  • znaczne osłabienie organizmu

Przewlekłe zapalenie oskrzeli – objawy

  • przewlekły kaszel
  • wypluwanie plwociny
  • duszność, która pojawia się w zaawansowanym stadium

Zapalenie oskrzeli – badania i diagnoza

Najczęściej lekarz stwierdza zapalenie oskrzeli na podstawie wywiadu z pacjentem i osłuchania płuc. W zaawansowanym stadium choroby wykonywane są badania:

RTG klatki – pozwala sprawdzić czy stan zapalny nie spowodował zmian w oskrzelach i płucach.

Spirometria – wykonywana jest w celu sprawdzenia czy stan zapalny nie spowodował przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Tomografia komputerowa – pozawala dokładnie ocenić stan oskrzeli i płuc oraz wykryć ewentualne zmiany.

Ostre zapalenie oskrzeli – leczenie

Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli najczęściej skoncentrowane jest na usuwaniu dokuczliwych objawów choroby. W niektórych przypadkach pacjenci przyjmują antybiotyki lub inne leki zwalczające wirusy, które są przyczyną stanu zapalnego. Leczenie farmakologiczne nie zawsze jest wymagane, ale o tym decyduje lekarz prowadzący. W czasie leczenia chory powinien wygrzewać organizm i unikać przemarznięcia, aby nie doszło do zapalenia płuc.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli – leczenie

Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli przede wszystkim polega na likwidacji przyczyny, np. rzuceniu palenia papierosów. Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu przez pacjentów leków rozkurczających oskrzela, które zapobiegają duszności i ułatwiają oddychanie. Jeśli stan zapalny jest zaawansowany to podawane są również leki przeciwzapalne.

Zapalenie oskrzeli to z pozoru niegroźna przypadłość, ale nieleczona może doprowadzić do trwałego uszkodzenia oskrzeli i płuc. Dlatego nie wolno jej lekceważyć, ale trzeba jak najszybciej podjąć leczenie.

Zobacz także: Zapalenie mięśnia sercowego – choroba, która może powodować zgon>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*