Zapalenie otrzewnej – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie otrzewnej to przypadłość, która zagraża życiu. Otrzewna to błona, która okrywa wnętrze jamy brzusznej oraz znajdujące się w niej narządy. Zapalenie spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym jamy otrzewnej lub w wyniku przedostania się do niej żółci oraz soku żołądkowego.  W razie pojawienia się oznak stanu zapalnego należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby nie doszło do powikłań lub zgonu. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie zapalenia otrzewnej? 

Zapalenie otrzewnej – przyczyny

Do zapalenia otrzewnej dochodzi wskutek zakażenia bakteriami, które dostają się do jamy otrzewnej wskutek infekcji bakteryjnych, t.j. zapalenia wyrostka robaczkowego lub ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Kolejną przyczyną mogą być schorzenia innych narządów wewnętrznych, np. stan zapalny dwunastnicy, wrzody żołądka, uszkodzenia mechaniczne w jamie brzusznej w wyniku silnego uderzenia, które powodują wypływanie żrących substancji uszkadzających otrzewną i prowadzących do stanu zapalny.

Zapalenie otrzewnej – objawy

Objawy zapalenia otrzewnej zależą od stopnia rozwoju przypadłości. Jeśli organizm jest silny i nie dopuszcza do rozwoju zapalenia to stan zapalny obejmuje tylko miejsce uszkodzenia błony. W przypadku słabego organizmu stan chorobowy rozwija się i obejmuje coraz większy obszar błony śluzowej. Do najczęściej występujących objawów należą:

  • ostry ból brzucha, który nasila się podczas ucisku lub próby ruchu
  • wzdęty brzuch i problemy z oddawaniem stolca
  • rzadkie oddawanie moczu i uczucie parcia na pęcherz
  • napięte mięśnie brzucha
  • przyspieszony i pogłębiony oddech
  • gorączka, która pojawia się w zaawansowanym stadium
  • nudności i wymioty
  • kołatania serca

To najczęściej występujące symptomy zapalenia otrzewnej i w razie ich odczuwania należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ponieważ stan zapalny może spowodować nawet zgon. 

Zapalenie otrzewnej – badania i diagnoza

U pacjentów z zapaleniem otrzewnej lekarz najczęściej wykonuje RTG jamy brzusznej, które pozwala na wykrycie uszkodzeń powodujących stan zapalny. Kolejnym badaniem jest USG i tomografia komputerowa, która pozwala wykryć stan zapalny toczący się w jamie brzusznej. Dodatkowym badaniem jest punkcja jamy otrzewnej, czyli pobranie płynu w celu badań pod kątem mikrobiologicznym. Lekarz może też zlecić wykonanie badań biochemicznych i morfologii krwi. Podczas hospitalizacji sprawdzana jest też częstotliwość oddawania moczu przez pacjenta.

Zapalenie otrzewnej  – leczenie

Leczenie zapalenia otrzewnej odbywa się wyłącznie w warunkach szpitalnych z uwagi na fakt, że chory musi znajdować się pod obserwacją. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu antybiotyków i leków przeciwzapalnych, które zapobiegają rozwojowi zapalenia, a leki te są podawane dożylnie. Niestety, w większości przypadków niezbędne jest leczenie operacyjne w celu usunięcia uszkodzenia w jamie brzusznej powodującego wyciek substancji drażniących. Najczęściej po zakończeniu leczenia chory powraca do całkowitej sprawności.

Zapalenie otrzewnej jest niebezpieczne z uwagi na fakt, że stan zapalny trwający zbyt długo może powodować poważne powikłania, np. sepsę lub uszkodzenia nerek. Dlatego nie wolno go lekceważyć, lecz jak najszybciej trzeba udać się do lekarza. Im prędzej podjęte leczenie, tym mniej szkód w organizmie. 

Zobacz także: Zapalenie jelita grubego – choroba, która powoduje koszmarne zaburzenia układu pokarmowego>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.