Zapalenie pęcherza moczowego – objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza moczowego to uciążliwa przypadłość, która w początkowej fazie obejmuje cewkę moczową, a następnie pęcherz i moczowody. Nieleczona może także rozprzestrzenić się na miedniczki nerkowe i spowodować zapalenie nerek. Najczęściej występuje u kobiet ponieważ bakterie często przedostają się do pochwy z odbytu. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie zapalenia pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny

Najczęściej występującą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego jest bakteria E.coli, która przedostaje się do pochwy z odbytu. Najczęściej dochodzi do tego podczas podcierania pochwy po oddaniu moczu. Bakteria może również przedostać się do pochwy kobiety w trakcje odbywania stosunku seksualnego, dlatego kobiety podatne na tą przypadłość powinny używać preparatów bakteriobójczych przed stosunkiem.

Inną przyczyną powstania zapalenia pęcherza moczowego jest zbytu długie przetrzymywanie moczu, podczas którego dochodzi do namnażania się bakterii, co skutkuje stanem zapalnym pęcherza. Na przypadłość tę często cierpią też osoby, które nie chronią dróg moczowych przed wyziębieniem i często siadają na lodowatych ławkach, biorą zimny prysznic na rozgrzane ciało, itp. To najczęstsze przyczyny zapalenia pęcherza moczowego, na które warto zwrócić uwagę jeśli stan zapalny pojawia się często.

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy

Zapalenie pęcherza moczowego może mieć przebieg bezobjawowy ponieważ bakterie obecne z układzie moczowym mogą nie powodować żadnych dolegliwości. Natomiast podczas klasycznego zapalenia, pacjentki najczęściej odczuwają:

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • ból w dolnej części brzucha i nerek
  • uczucie parcia na pęcherz i niepełnego wypróżnienia
  • mętny i cuchnący mocz o ciemno-brązowym zabarwieniu
  • goraczka i osłabienie
  • krew w moczu

W przypadku odczuwania objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby zapalenie pęcherza nie objęło pozostałych narządów układu moczowego.

Zapalenie pęcherza – badania i diagnoza

Pierwszą czynnością jest wywiad z pacjentką. Jeśli objawy wskazują na zapalenie pęcherza to lekarz na początku wykonuje badanie fizykalnie i sprawdza czy podczas ucisku pojawia się ból. Następnie wykonywany jest posiew moczu, który umożliwia sprawdzenie stężenia bakterii i białka w próbce. Jeśli stężenie jest znacznie powyżej normy, świadczy to o stanie zapalnym dróg moczowych. Lekarz wykonuje też opukiwanie w okolicach nerek, jeśli pojawia się ból, świadczy to o zaawansowanym stadium stanu zapalnego, który objął nerki.

Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie

Leczenie zapalenia pęcherza zależy od stopnia rozwoju stanu zapalnego. W początkowym etapie, gdy nie występuje ból i gorączka, pacjentka najczęściej przyjmuje antybiotyk, który zwalcza bakterie. Jeśli natomiast stan zapalny objął także nerki to antybiotyk podawany jest w formie zastrzyków. W cięższych przypadkach, gdy pojawia się gorączka, krwiomocz i ból nerek, pacjentka najczęściej jest hospitalizowana i przyjmuje leki w formie kroplówki. Kuracja antybiotykami najczęściej trwa 14 dni, co pozwala w pełni zwalczyć bakterie powodujące stan zapalny.

Pacjentka w tym czasie powinna pić dużo czystej i niegazowanej wody, aby wypłukiwać bakterie wraz z moczem. W okresie leczenia wskazane jest unikanie stosunków płciowych.

Zapalenie pęcherza moczowego – profilaktyka

W celu zapobiegania zapaleniu pęcherza moczowego warto zastosować kilka zasad:

  • kobieta powinna podcierać się w kierunku odbytu, aby nie przenosić bakterii E.coli do pochwy
  • przed każdym stosunkiem powinna wypić szklankę wody, aby po zakończonych igraszkach oddać mocz i wypłukać bakterie z pochwy
  • warto pić herbatę z sokiem żurawinowym, kóry zwalcza bakterie
  • należy unikać długotrwałego przetrzymywania moczy, aby nie doszło do nadmiernego stężenia bakterii w moczu

To podstawowe zasady, których warto przestrzegać, aby uniknąć zapalenia pęcherza moczowego. Natomiast jeśli wystąpią jego objawy to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu leczenia. Im prędzej rozpoczęta kuracja, tym szybszy powrót do zdrowia.

Zobacz także: Rzeżączka – podstępna choroba intymna, która prowadzi do powikłań>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*