Zapalenie płuc – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie płuc to stan zapalny, który obejmuje tkanki płucne i prowadzi do ich obumierania. Choroba może być skutkiem niedoleczonej grypy, zapalenia oskrzeli lub różyczki. Nieleczona przypadłość może prowadzić nawet do śmierci chorego. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie zapalenia płuc?

Zapalenie płuc – przyczyny

Przyczyną zapalenia płuc są bakterie lub wirusy, które przedostały się do układu oddechowego wskutek przebytych infekcji. Dlatego tak ważne jest całkowite wyleczenie każdej infekcji organizmu, aby nie doszło do powikłań. Choroba często jest rozpoznawana w zaawansowanym stadium, co utrudnia jej leczenie.

Zapalenie płuc – objawy

Objawy zapalenia płuc nie muszą występować jednocześnie u chorego, ale do najczęściej występujących należą:

  • przewlekły kaszel z plwociną
  • bóle zamostkowe
  • duszności
  • gorączka
  • świst podczas oddychania
  • krew w ślinie
  • wymioty

Często zdarza się, że choremu dokucza tylko kaszel, ale nie występuje gorączka przez co nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na zapalenie płuc i zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby wywołanej bakteriami lub wirusami. W celu skutecznego leczenia niezbędne jest właściwe określenie rodzaju zapalenia.

Bakteryjne zapalenie płuc – objawy

Bakteryjne zapalenie płuc w początkowej fazie objawia się kaszlem. Z czasem jednak pojawia się duszność nawet podczas spoczynku, a także ból i gorączka. Chory może zauważyć także krew w plwocinie. Bakterie mogą przedostać się do organizmu zdrowej osoby również podczas kichania lub bliskiego kontaktu z chorym. Dlatego bakteryjne zapalenie płuc łatwo się rozprzestrzenia i powoduje epidemię.

Bakteryjne zapalenie płuc – leczenie

Leczenie bakteryjnego zapalenia płuc najczęściej rozpoczyna się do wykonania RTG klatki piersiowej w celu sprawdzenia czy stan zapalny nie spowodował zmian w płucach. Następnie w ramach leczenia farmakologicznego pacjent najczęściej przyjmuje antybiotyki w formie zastrzyków. W cięższych przypadkach, gdy choroba zagraża życiu, leczenie odbywa się w szpitalu.

Wirusowe zapalenie płuc – objawy

Wirusowe zapalenie płuc jest skutkiem zakażenia organizmu wirusami, które przedostają się do organizmu drogą kropelkową. Do zarażenia może dojść wskutek bliskiego kontaktu z osobą chorą lub przez dotykanie zakażonych przedmiotów i spożywanie posiłków nieumytymi rękoma.

Wirusowe zapalenie płuc to podstępna choroba ponieważ chory nie odczuwa tak silnych objawów jak przy zapaleniu bakteryjnym przez co wirusy namnażają się i infekują cały organizm. Na początku chory odczuwa lekki kaszel i ogólne osłabienie organizmu. Dopiero w bardziej zaawansowanym stadium choroba daje znać o sobie. Pojawia się wtedy gorączka, bóle w klatce piersiowej i wymioty.

Wirusowe zapalenie płuc – leczenie

Leczenie wirusowego zapalenia rozpoczyna się najczęściej od RTG klaki piersiowej i oceny stanu płuc. Podczas leczenia pacjent nie powinien długo leżeć w łóżku ponieważ to może zaostrzyć objawy choroby. Najczęściej stosowane jest leczenie farmakologiczne za pomocą antybiotyków i suplementów wzmacniających organizm. W cięższych przypadkach organizm wzmacniany jest za pomocą kroplówki. Jeśli zapalenie płuc spowodowało uszkodzenie tych narządów to leczenie kontynuowane jest u pulmologa, który kontroluje płuca pacjenta.

Zapalenie płuc to groźna przypadłość ponieważ powoduje niewydolność oddechową i wysoką gorączkę, co może skończyć się śmiercią. Choroba jest szczególnie niebezpieczna u dzieci i osób przewlekle chorych. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie.

Zobacz także: Zapalenie mięśnia sercowego – przypadłość, która może zabić>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*