Zapalenie przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie przełyku to stan zapalny przełyku, który może mieć różne przyczyny. Podrażniony przełyk znacznie utrudnia choremu przełykanie. Poza tym, przewlekły stan zapalny może prowadzić do poważnych powikłań, np. nowotworu przełyku. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie zapalenia przełyku?

Zapalenie przełyku – typy i przyczyny

Rozróżniamy kilka typów zapalenia przełyku w zależności do przyczyny, która powoduje tą dolegliwość.

Refluksowe zapalenie przełyku

Stan zapalny przełyku spowodowany jest cofaniem się treści żołądkowej do przełyku wskutek zaburzenia pracy dolnego zwieracza. Przypadłość może mieć różne przyczyny, np. nadmierne spożywanie ciężkostrawnych potraw, ostrych przypraw, itd. Kolejną przyczyną refluksu może być uszkodzenie zwieracza, co powoduje, że przepuszcza treść żołądkową do przełyku powodując podrażnienie jego ścianek. Leczenie refluksowego zapalenie przełyku polega w pierwszej kolejności na złagodzeniu stanu zapalnego przez zażywanie leków przeciwzapalnych, a także obniżających poziom kwasu solnego w żołądku. Następnie badana jest bezpośrednia przyczyna refluksu, która później zostaje usunięta.

Eozynofilowe zapalenie przełyku

Ten rodzaj zapalenia przełyku występuje najczęściej u dzieci, które cierpią na alergię. Pojawia się w wyniku reakcji alergicznej po zjedzeniu produktu zawierającego alergen. Leczenie eozynofilowego zapalenia przełyku obejmuje złagodzenie stanu zapalnego za pomocą leków przeciwzapalnych i przeciwalergicznych. Reakcja alergiczna może wystąpić również u dorosłych, którzy cierpią na alergię. Ten rodzaj zapalenia przełyku może być niebezpieczny ponieważ pojawia się obrzęk, który utrudnia oddychanie. Ważne, aby dziecko, jak i dorosły wystrzegało się produktów, które powodują u niego reakcję alergiczną.

Polekowe zapalenie przełyku

Polekowe zapalenie przełyku spowodowane jest zalegającą tabletką wskutek wypicia zbyt małej ilości płynu podczas przełykania. Zalegająca tabletka podrażnia ścianki przełyku powodując tym stan zapalny. Przełyk może zostać także podrażniony wskutek niedokładnego gryzienia pokarmu, który potem trudno przedostaje się przez przełyk.

Zakaźne zapalenie przełyku

Przyczyną zakaźnego zapalenia przełyku są bakterie, grzyby i wirusy. Najczęściej dochodzi do niego w czasie sezonu grypowego, gdy bakterie oraz wirusy łatwo i szybko się mnożą. Zakaźne zapalenie przełyku może nawracać się u osób, które mają osłabiony układ odpornościowy w wyniku innych chorób, przez co organizm nie jest w stanie się bronić. W przypadku nawracającego stanu zapalnego o charakterze grzybiczym należy sprawdzić poziom zakwaszenia organizmu ponieważ grzyby rozwijają się w środowisku kwaśnym.

Zapalenie przełyku – postępowanie

Zapalenie przełyku to przypadłość, którą należy wyleczyć ponieważ może prowadzić do powstania zmian nowotworowych. W trakcie leczenie chory powinien unikać alkoholu, ostrych przypraw, napojów gazowanych, a także innych produktów działających drażniąco na przełyk. Poza tym, każdą tabletkę należy przepić 1 szklanką niegazowanej wody, aby ułatwić jej przedostanie się do żołądka przez przełyk. Każdy kęs jedzenia należy dokładnie przeżuć, aby nie ,,rysował” powierzchni przełyku powodując przy tym dodatkowe podrażnienia. W przypadku powracającego stanu zapalnego należy powiedzieć o tym lekarzowi, który wykona testy i dopasuje odpowiednie leki.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*