Zapalenie spojówek – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie spojówek to przypadłość, która powoduje, że spojówki w wyniku stanu zapalnego nie spełniają funkcji ochronnej oka. Choroba jest często bagatelizowana, ale wymaga właściwego leczenia, aby nie doszło do powikłań. Stan zapalny może być spowodowany m.in. bakteriami, wirusami, grzybami lub innymi czynnikami. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie zapalenia spojówek?

Zapalenie spojówek – objawy

Objawy mogą być bardziej lub mnie dokuczliwe w zależności od przyczyny. Jednak ogólnie u chorych najczęściej pojawia się:

  • świąt i pieczenie oczu
  • obfite łzawienie i obrzęk oczu
  • zaczerwienienie białek
  • poszerzone naczynka krwionośne w gałce ocznej

 

Zapalenie spojówek – przyczyny

Zapalenie spojówek może mieć różne przyczyny w zależności od przyczyny zakażenia, która powoduje stan zapalny. Rozróżniamy 5 rodzajów tej przypadłości:

  • bakteryjne zapalenie spojówek
  • wirusowe zapalenie spojówek
  • alergiczne zapalenie spojówek
  • grzybicze zapalenie spojówek
  • zapalenie wywołane przez zespół suchego oka

Bakteryjne zapalenie spojówek – przyczyny i leczenie

Bakteryjne zapalenie spojówek spowodowane jest zakażeniem bakteriami, które przedostają się do oczu przez pocieranie brudnymi rękoma. Choroba powoduje wydzielanie się ropnej wydzieliny z oczu i najczęściej obejmuje parę oczu. Przypadłość może powodować powikłania, dlatego jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem.

Leczenie stanu zapalnego najczęściej odbywa się za pomocą antybiotyku w formie kropli. W cięższych przypadkach chory może przyjmować również lek w formie doustnej. Objawy najczęściej utrzymują się do 2 tygodni pod warunkiem, że chory podjął leczenie.

Wirusowe zapalenie spojówek – przyczyny i leczenie

Ten rodzaj zapalenia może pojawić się wskutek innych infekcji wirusowych, t.j. grypy. Wirusy atakują oczy zdrowej osoby podczas bliskiego kontaktu z zarażoną  przez używanie tych samym ręczników lub pocieranie oczu brudnymi rękoma, na których znajdują się wirusy. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową np. podczas kichania, dlatego choroba łatwo się rozprzestrzenia i powoduje epidemię. Chory odczuwa silne pieczenie i ma wrażenie, że w jego gałkach ocznych znajduje się ciało obce.

Leczenie wirusowego zapalenie spojówek odbywa się za pomocą leków zmniejszających obrzęk oczu, przeciwwirusowych i przeciwzapalnych. Po zakończonym leczeniu należy wyprać ręczniki w wysokiej temperaturze, aby nie doszło do ponownego zakażenia.

Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny i leczenie

Alergiczne zapalenie spojówek spowodowane jest alergenami i najczęściej pojawia się w okresie pylenia. Pojawia się wtedy świąt, pieczenie i obfite łzawienie oczu. Gałki stają się przekrwione wskutek rozszerzenia naczynek krwionośnych, a także pojawia się obrzęk powiek. Przyczyną stanu zapalnego mogą być także kosmetyki, środki chemiczne, leki, i inne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu.

Leczenie stanu zapalnego najczęściej odbywa się za pomocą leków antyhistaminowych i łagodzących obrzęk.

Grzybicze zapalenie spojówek – przyczyny i leczenie

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj zapalenia spowodowany jest przez grzyby, które przedostają się do oczu z innych części ciała, które uległy zakażeniu, np. podczas grzybiczego zapalenia pochwy. U chorego pojawia się świąd, pieczenie oczu i obfite łzawienie.

Leczenie najczęściej odbywa się za pomocą leków przeciwgrzybiczych w formie kropli.

Zapalenie wywołane przez zespół suchego oka – objawy i leczenie

Ten rodzaj zapalenia powstaje wskutek niedostatecznego wydzielania płynu łzowego przez oko, co powoduje podrażnienie rogówki i stan zapalny. Chory odczuwa silne pieczenie i zaczerwienie oczu oraz światłowstręt.

Leczenie tego rodzaju zapalenia spojówek najczęściej odbywa się doraźnie za pomocą zakrapiania oczu sztucznymi łzami i ograniczeniem czynników zaostrzających objawy, t.j. suche powietrze, długotrwałe siedzenie przed TV, przed komputerem, itd.

To najczęściej występujące rodzaje zapalenia spojówek i sposoby ich leczenia. Nie wolno jednak lekceważyć tej dolegliwości ponieważ każda infekcja oczu może powodować poważniejsze choroby w przyszłości, takie jak jaskra lub zaćma.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*