Zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie ucha środkowego to stan zapalny w jamie bębenkowej, który wywołany jest bakteriami lub wirusami. Najczęściej jest wynikiem stanu zapalnego górnych dróg oddechowych, który rozprzestrzenia się także na ucho. Istnieją trzy rodzaje zapalenia w zależności od przyczyny i objawów: ostre, przewlekłe i wysiękowe. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie zapalenia ucha środkowego?

Zapalenie ucha środkowego – przyczyny

Ostre zapalenie ucha środkowego może mieć różne przyczyny, ale do najczęściej występujących należą:

  • przerost migdałka gardłowego
  • niedrożność trąbek słuchowych
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe
  • zimny prysznic na rozgrzane ciało

To najczęściej występujące przyczyny zapalenia ucha środkowego, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć nawrotu tej przypadłości.

Ostre zapalenie ucha środkowego – objawy

Objawy zapalenia ucha środkowego może mieć różne objawy i nie zawsze występują jednocześnie. Jednak do najczęściej występujących należą:

  • silny ból ucha
  • ropna wydzielina z ucha
  • ból głowy
  • obrzęk części twarzy
  • gorączka
  • powiększone węzły chłonne szyjne

Nie wolno lekceważyć objawów zapalenia ucha środkowego, aby stan zapalny nie zaostrzył się i nie spowodował poważniejszych dolegliwości, t.j.  zapalenie opon mózgowych.

Ostre zapalenie ucha środkowego – leczenie

W początkowej fazie zapalenia ucha środkowego, gdy stan zapalny jest jeszcze łagodny chory najczęściej przyjmuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dodatkowo do chorego ucha aplikowane są krople, które przyspieszzają wysuszanie ropnej wydzieliny i łagodzą dokuczliwe objawy. Jeśli stan zapalny jest ostry to pacjent najczęściej zażywa też antybiotyk, który zabija bakterie i chroni ucho przed nadkażeniem, czyli dodatkową infekcją. W najcięższych przypadkach lekarz wykonuje niewielkie nacięcie błony bębenkowej ucha, co ułatwia usunięcie wydzieliny ropnej.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – objawy

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego ma charakter powracający i ma uciążliwe objawy. Pojawia się nawet kilka razy w ciągu roku i towarzyszą mu inne infekcje bakteryjne lub wirusowe, np. zapalenie przełyku, angina ropna, itp. Przypadłość jest niebezpieczna ponieważ może spowodować uszkodzenie słuchu.

Objawy są podobne jak przy zapaleniu ostrym, ale z ucha wydobywa się wydzielina o charakterze ropnym. Następuje także znaczne pogorszenie słuchu wskutek uszkodzenia ucha. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby nie doszło do trwałej głuchoty.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – leczenie

Pacjenci z objawami przewlekłego zapalenia ucha najczęściej zażywają leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także antybiotyk i krople. Jeśli stan zapalny jest spowodowany innym schorzeniem to leczenie obejmuje również likwidację przyczyny.

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego – objawy

Ten rodzaj zapalenia ucha charakteryzuje się uczuciem przelewającej się cieczy w jednym lub obu uszach. Chory odczuwa znaczne pogorszenie słuchu oraz silny ból głowy. Mogą pojawić się także wymioty i wysoka gorączka spowodowana zakażeniem organizmu.

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego – leczenie

Leczenie wysiękowego zapalenia ucha odbywa się za pomocą leków przeciwhistaminowych, obkurczających błonę śluzową i przeciwbólowych. Ciecz usuwana jest z uszu za pomocą płukanek.

W przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby stan zapalny nie zaostrzył się. Należy uważać, aby podczas leczenia nie dopuścić do zaziębienia chorego ucha ponieważ to znacznie utrudni kurację i wydłuży czas powrotu do zdrowia.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*