Zapalenie woreczka żółciowego – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie woreczka żółciowego to stan zapalny tego narządu, najczęściej spowodowany kamicą żółciową. W wyniku zatkania odpływu żółci przez kamień dochodzi do jej nadmiernego nagromadzenia, co powoduje stan zapalny. Przypadłość jest niebezpieczna ponieważ stan zapalny może objąć pozostałe narządy  jamy brzusznej. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie zapalenia woreczka żółciowego?

Zapalenie woreczka żółciowego – przyczyny

Jak już wspomniano bezpośrednią przyczyną zapalenia woreczka żółciowego jest zatkanie ujścia żółci przez kamień, co powoduje stan zapalny, który z czasem zaostrza się. Przypadłość tak nosi nazwę kamicy żółciowej, która powoduje powstawanie tzw. kamieni żółciowych, które blokują przewody żółciowe i tym samym uniemożliwiają swobodny przepływ żółci. Poza tym, kamienie podrażniają woreczek żółciowy, przez co objawy stanu zapalnego wzmagają się. W rzadkich przypadkach przyczyną zapalenia woreczka żółciowego są urazy jamy brzusznej wskutek uderzenia.

Zapalenie woreczka żółciowego – objawy

Zapalenie woreczka żółciowego najczęściej objawia się w postaci tzw. kolki żółciowej, czyli ostrego bólu w prawej, górnej części brzucha, który pojawia się po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku. Ból może promieniować do prawej łopatki i nasila się podczas oddychania. Ból nasila się również podczas opukiwania chorego miejsca. Objawami towarzyszącymi są:

  • dreszcze
  • podwyższona temperatura
  • bladość twarzy i zimne poty
  • nudności i wymioty
  • uczucie wzdętego brzucha
  • przyspieszone tętno i obrzęk
  • zapalenie otrzewnej, które pojawia się wskutek długotrwałego stanu zapalnego woreczka żółciowego

Powyższe objawy oznaczają, że chory jak najszybciej musi trafić do szpitala ponieważ stan zapalny może objąć inne narządy i zagrażać życiu.

Zapalenie woreczka żółciowego – badania i diagnoza

U pacjenta z podejrzeniem zapalenia woreczka żółciowego po uprzednim wywiadzie lekarz wykonuje kilka badań. Do najczęściej stosowanych należą:

Ultrasonografia (USG) – pozwala wykryć kamienie żółciowe i zmiany, które zaszły w woreczku pod wpływem stanu zapalnego.

Tomografia komputerowa (TK) – pozwala dokładnie wykryć powikłania zapalenia woreczka żółciowego.

Badanie żółci – próbka żółci poddawana jest badaniom laboratoryjnym.

W razie wątpliwości lekarz może wykonać badania dodatkowe, aby mieć pewność odnośnie diagnozy.

Zapalenie woreczka żółciowego – leczenie

Leczenie zapalenia woreczka żółciowego opiera się na zwalczaniu dokuczliwych objawów. W tym celu pacjenci najczęściej przyjmują leki przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwbólowe i antybiotyki. Te ostatnie zapobiegają rozwojowi bakterii i rozrostowi infekcji na inne narządy. Jeśli kamienie nie są duże to najczęściej są usuwane za pomocą zabiegu zwanego laparotomią lub mniej inwazyjną metodą, czyli laparoskopię. Jeśli natomiast jest to niemożliwe ze względu na rozmiar to usuwany jest cały woreczek żółciowy.

Zarówno w trakcie leczenia zapalenia woreczka żółciowego, jak i po, ważna jest dieta, której należy ściśle przestrzegać. Pacjent nie powinien spożywać m.in.  alkoholu, ciężkostrawnych potraw i ostrych przypraw.

Zapalenie woreczka żółciowego – powikłania

Stan zapalny woreczka żółciowego może powodować groźne powikłania. Do takich należą:

Perforacja pęcherzyka żółciowego – może prowadzić do zapalenia otrzewnej, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Martwica woreczka żółciowego – stan zapalny może prowadzić do martwicy tkanek woreczka żółciowego.

Ropniak – nagromadzony płyn w woreczku żółciowym ulega skażeniu, przez co tworzy się tzw. ropniak, który powoduje jeszcze większe zakażenie.

To tylko niektóre powikłania stanu zapalnego woreczka, dlatego im prędzej podjęte leczenie, tym mniejsze ryzyko powikłań.

Zapalenie woreczka żółciowego to przypadłość, która może powodować stan zapalny innych narządów, dlatego nie wolno jej lekceważyć, ale w przypadku wystąpienia objawów trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. 

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.