Zapalenie wsierdzia – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie wsierdzia to stan zapalny wsierdzia, czyli wewnętrznej warstwy, która pokrywa serce i zastawki. Bezpośrednią przyczyną choroby jest przedostanie się bakterii do wsierdzia, które powodują stan zapalny wyniszczający objęte nim struktury. Przypadłość jest niebezpieczna ponieważ może spowodować zgon pacjenta. Dlatego ważna jest szybka diagnoza i podjęcie leczenia. Jakie są dokładne przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie zapalenia wsierdzia?

Zapalenie wsierdzia – przyczyny

Jak już wspomniano, bezpośrednią przyczyną zapalenia wsierdzia jest zakażenie spowodowane bakteriami, które przedostają się do wsierdzia, namnażają i tym samym tworzą stan zapalny. Bakterie mogą zainfekować także sztuczne zastawki serca. Na zapalenie wsierdzia w szczególności narażone są osoby, które posiadają sztuczne zastawki i takie, których naturalne zastawki zostały wcześniej uszkodzone wskutek przebytej infekcji.

Kolejną przyczyną zachorowań jest osłabienie układu immunologicznego, przez co organizm nie jest w stanie się bronić i bakterie łatwo przedostają się do wsierdzia. Do zapalenia często dochodzi wśród pacjentów wskutek długotrwałego cewnikowania żył podczas hospitalizacji lub wśród narkomanów, którzy używają niesterylnych igieł.

Zapalnie wsierdzia – objawy

Do najczęściej występujących objawów zapalenia wsierdzia w początkowej fazie należą:

 • ogólne osłabienie
 • kołatania serca
 • stan podgorączkowy
 • bóle mięśni i stawów
 • szybki spadek masy ciała

W zaawansowanym stadium stanu zapalnego wsierdzia pojawiają się:

 • wysoka gorączka
 • drgawki
 • zaburzenia rytmu serca
 • duszność
 • obrzęki nóg
 • krwiomocz
 • bóle zamostkowe

To objawy, które świadczą o występowaniu zapalenia wsierdzia i w razie ich odczuwania należy jak najszybciej udać się do lekarza ponieważ stan zapalny może zagrażać życiu.

Zapalenie wsierdzia – badania i diagnoza

Najczęściej u pacjenta z podejrzeniem zapalenia wsierdzia lekarz wykonuje posiew krwi, aby sprawdzić reakcję bakterii na dany antybiotyk, dzięki czemu możliwe jest wybranie leku odpowiedniego do rodzaju bakterii powodujących stan zapalny. Kolejnym badaniem jest echo serca, które pozwala sprawdzić pracę zastawek serca, w których zasiedliły się bakterie. Lekarz wykonuje również RTG klatki piersiowej, aby upewnić się, że zapalenie nie jest spowodowane innymi chorobami, np. bakteriami pochodzącymi z gruźlicy płuc. Poza tym, u pacjenta wykonuje się badanie krwi.

Zapalenie wsierdzia – leczenie

Leczenie zapalenia wsierdzia odbywa się wyłącznie w warunkach szpitalnych i skupia się na likwidacji stanu zapalnego wraz z bakteriami, które go powodują. W tym celu pacjent najczęściej przyjmuje antybiotyki w formie kroplówki lub zastrzyków dożylnych. Wraz z poprawą stanu zdrowia pacjent otrzymuje antybiotyki w formie doustnej. Stosowane są również leki zapobiegające zaburzeniom rytmu serca, jeśli takie wystąpiły. Podczas leczenia serce pacjenta znajduje się pod ciągłą obserwacją, aby nie doszło do całkowitego zaburzenia krążenia.

Zapalenie wsierdzia to niebezpieczna choroba, a dokładnie infekcja, która z czasem powoduje niewydolność układu krążenia i zgon pacjenta. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby uniknąć namnażania bakterii i rozwoju stanu zapalnego. Im prędzej podjęte leczenie, tym mniejsze szkody w organizmie. 

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.