Zawał serca – objawy i leczenie

Zawał serca to częściowa martwica tkanek mięśnia sercowego powstała wskutek niedokrwienia. Przyczyną jest zamknięcie tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca. Podczas zawału ważna jest pierwsza pomoc, aby nie doszło do zgonu pacjenta. Jakie są objawy, pierwsza pomoc i jak przebiega leczenie zawału serca?

Zawał serca – przyczyny

Zawała serca najczęściej pojawia się u osób z podwyższonym stężeniem złego cholesterolu (LDL), przez który powstaje blaszka miażdżycową w ścianie tętnicy wieńcowej, która utrudnia przepływ krwi. Najczęściej pacjent na tym etapie zaawansowania miażdżycy odczuwa silny ból i zadyszkę podczas niewielkiego wysiłku.

Pęknięcie blaszki miażdżycowej powoduje zaburzenie w dopływie krwi do serca, następstwem czego jest zawał. Poza tym, wysoki cholesterol sprawia, że krew staje się gęsta i łatwo dochodzi do zatoru, który również powoduje obumarcie części mięśnia sercowego. Innymi, rzadziej występującymi przyczynami zawału są stany zapalne tętnic wieńcowych, co powoduje utrudniony przepływ krwi i niedokrwienie mięśnia sercowego, które kończy się dla chorego zawałem.

Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka zawałem to:

 • palacze papierosów
 • otyłe, które nie uprawiają sportu
 • spożywające tłuste potrawy, które powodują podwyższenie złego cholesterolu
 • z wadą serca
 • cukrzycy
 • chorzy na nadciśnieniem tętniczym

Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka zawałem powinny co najmniej raz na pół roku robić badania krwi, zwłaszcza pod kątem złego cholesterolu. Poza tym, powinny kontrolować stan swojego serca u kardiologa i w razie potrzeby podjąć leczenie.

Zawał serca – objawy

Bardzo ważna dla dalszego zdrowia, a nawet dla życia pacjenta jest pierwsza pomoc przy zawale. Najczęściej chory skarży się na poniższe objawy:

 • silny ból zamostkowy
 • uczucie ucisku w klatce piersiowej
 • duszności
 • drętwienie lewej ręki
 • zimne poty
 • niemożność wzięcia pełnego wdechu
 • wymioty

Należy pamiętać, że objawy zawału nie zawsze występują jednocześnie i zależą od stopnia przypadłości, ale w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości sercowych należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Zawał serca – leczenie

Leczenie zawału serca jest procesem złożonym. Przede wszystkim pacjent poddawany jest zabiegom, które przywracają prawidłowy dopływ krwi do serca. W tym celu najczęściej przeprowadzane jest leczenie inwazyjne.

Angioplastykę tętnic wieńcowych – podczas zabiegu do tętnicy chorego lekarze wstawiają, tzw. Stent, który rozszerza zwężoną tętnicę.

Pomostowanie aortalno-wieńcowe (popularne bajpasy)- podczas zabiegu lekarze pomijają niedrożne naczynie i łączą aortę z tętnicą wieńcową za pomocą bajpasów.

Zawał serca – leczenie farmakologiczne

Najczęściej farmakologiczne leczenie zawału serca polega na przyjmowaniu leków rozrzedzających krew i przeciwzakrzepowych. Jeśli u pacjenta stwierdzono wysoki poziom złego cholesterolu to zażywa on również leki, które przywracają cholesterol do normy.

Zawał serca to choroba, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy wezwać karetkę pogotowia pod nr. 999 lub zawieźć chorego do szpitala. Podczas zawału ważna jest każda minuta, im szybciej podjęcie leczenie, tym większe szanse na mniejsze uszkodzenie serca.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*