Zespół nerczycowy – przyczyny, objawy i leczenie

Zespół nerczycowy (nerczyca) to nie choroba lecz zespół objawów, które powstają w wyniku uszkodzenia kłębuszków nerkowych. Przypadłość może doprowadzić do niewydolności nerek, które jest niebezpieczne ponieważ powoduje poważne powikłania zdrowotne i może zagrażać życiu chorego. Dlatego należy jak najwcześniej rozpocząć leczenie. Jakie są przyczyny, objawiy i jak przebiega leczenie zespołu nerczycowego?

Zespół nerczycowy – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną zespołu nerczycowego jest uszkodzenie kłębuszków nerkowych powstałe wskutek innych chorób układu moczowego, t.j. odmiedniczkowe zapalenie nerek.  Kolejną przyczyną schorzenia jest długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub zatrucie metalami ciężkimi. Zespół nerczycowy często jest spowodowany przez choroby ogólnoustrojowe: cukrzycę, gruźlicę płuc, kiłę lub nowotwory.

Zespół nerczycowy – objawy

Do najczęściej występujących objawów zespołu nerczycowego należą:

Białkomocz – wskutek nadmiernego wydalania przez organizm dochodzi do dużego stężenia w moczu. W przypadku nerczycy przekracza ilość 3,5 g/dobę lub 50 mg/kg masy ciała/dobę.

Hiperlipidemia – zaburzenia funkcjonowania gospodarki tłuszczowej w organizmie, które skutkuje najczęściej wysokim poziomem cholesterolu.

Pienisty mocz – u osób z wysokim stężeniem białka w moczu można zauważyć dużo piany.

Obrzęki – zwłaszcza widoczne są na twarzy i nogach. Powstają wskutek zatrzymania sodu w orgazmie, przez co dochodzi do zatrzymania wody i obrzęków.

Nadciśnienie tętnicze – występuje wskutek wstrzymania wody w organizmie.

Silny ból – w okolicach nerek i dolnej części brzucha.

Nudności i wymioty

Podwyższona temperatura

To najczęściej występujące objawy zespołu nerczycowego, których nie wolno lekceważyć, aby nie doszło do poważnych powikłań zdrowotnych.

Zespół nerczycowy – badania i diagnoza

U pacjenta z podejrzeniem zespołu nerczycowego lekarz najczęściej wykonuje badanie moczu w celu sprawdzenia stężenia białka i kreatyniny, a także badania krwi, które obejmują: morfologię, OB, enzymy wątrobowe, glukozę i lipidy. W razie potrzeby lekarz może wykonać badania dodatkowe.

Zespół nerczycowy – leczenie

W pierwszej kolejności leczenie zespołu nerczycowego obejmuje ustalenie jego przyczyny, czyli choroby pierwotnej. Jeśli przyczyną jest choroba nerek to pacjent najczęściej przyjmuje sterydy i leki immunopresyjne. Następnie leczenie obejmuje łagodzenie objawów choroby, tzw. zmniejszenie obrzęków i stężenia białka w moczu. W tym celu chory przyjmuje leki moczopędne i inhibitory konwertazy angiotensyny, a także leki przeciwzakrzepowe, aby nie doszło do zaburzeń pracy układu krążenia.

Zespół nerczycowy – powikłania

Do najczęściej występujących powikłań zespołu nerczycowego należą:

  • bóle mięśni na całym ciele
  • wypadanie włosów
  • słabe i łamliwe paznokcie
  • deficyt białka w organizmie

Nerczyca powoduje znaczny niedobór białka w organizmie, przez co może powodować znaczne osłabienie układu mięśniowego i kostnego, jak w przypadku osteoporozy. Dlatego im wcześniej podjęte leczenie zespołu nerczycowego, tym mniej powikłań i szybszy powrót do zdrowia. 

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.