Żółtaczka – przyczyny, objawy i leczenie

Żółtaczka nie jest chorobą pierwotną, czyli występującą samoistnie lecz jest wynikiem innej choroby pierwotnej, np. zapalenia wątroby lub marskości. Nazwa wzięła się od żółtego zabarwienia skóry i białek oczu, co można zauważyć u chorego gołym okiem. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie żółtaczki?

Żółtaczka – przyczyny

Przyczyny żółtaczki są różne i zależą od momentu pojawienia się choroby. Jeśli żółtaczka pojawiła się u zdrowej osoby podczas długotrwałego zażywania leków lub po zażyciu jednorazowej dawki to jej przyczyną są leki. Żółtaczka polekowa to częsta przypadłość osób, które zażywają silne dawki leków przeciwbólowych. Inną przyczyną choroby jest wirusowe zapalenie wątroby w przypadku młodych, zdrowych osób, u których nagle pojawiły się objawy żółtaczki. Kolejną przyczyną jest nadużywanie alkoholu przez dłuższy czas. Jest to tzw. żółtaczka poalkoholowa, która występuje u pijących alkoholików podobnie jak marskość wątroby.

W niektórych przypadkach żółtaczka ma skłonność do powracania pomimo, że u chorego nie wykryto żadnych chorób narządów wewnętrznych. Wtedy mówimy o żółtaczce dziedzicznej, do której skłonność dziedziczona jest po rodzicach. Żółtaczka może mieć też przyczyny nowotworowe w postaci guza w jamie brzusznej, który utrudnia przepływ żółci, czemu towarzyszy także silny świąt skóry. Również zaburzenia powstałe w komórkach wątrobowych mogą powodować żółtaczkę. Towarzyszą temu zaburzenia krzepnięcia krwi podobnie jak przy hemofilii. Poza tym, dieta bogata w nadmiar węglowodanów prowadzi do stłuszczenia wątroby, co powoduje powstawanie żółtaczki. Kolejną przyczyną może być zakażenie wirusem podczas spożywania pokarmu.

Podsumowując: do najczęstszych przyczyn żółtaczki należą:

 • długotrwałe zażywanie lub przedawkowanie leków
 • żółtaczka spowodowana zakażeniem wirusem
 • nadużywanie alkoholu przez dłuższy czas
 • zółtaczka dziedziczna, za którą odpowiadają geny
 • nowotwór, który zaburza przeływ żółci lub obejmuje wątrobę
 • stłuszczenie wątroby wskutek złej diety
 • zaburzenia w funkcjonowaniu komórek wątrobowych
 • zakażenie wirusem podczas spożywania pokarmu

Żółtaczka – objawy

Do najczęściej występujących objawów żółtaczki u pacjentów zgłaszających się do lekarza należą:

 • żółte zabarwienie skóry
 • żółte zabarwienie białek ocznych
 • świąt skóry
 • ból brzucha i wymioty
 • ciemne zabarwienie stolca
 • łatwe powstawanie siniaków na skórze
 • ból brzucha z prawej strony
 • gorączka
 • ogólne osłabienie

To najczęściej występujące objawy żółtaczki, których nie wolno lekceważyć ponieważ mogą one świadczyć o innej, ukrytej chorobie, która jest przyczyną objawów. Dlatego jak najszybciej należy udać się do lekarza, aby zdiagnozował problem i w razie potrzeby zastosował odpowiednie leczenie. Przyczyną żółtaczki u niektórych pacjentów jest też nadczynność tarczycy, którą należy jak najszybciej leczyć ponieważ może uszkadzać serce i układ nerwowy.

Żółtaczka – badania i diagnoza

Leczenie żółtaczki skupia się na usunięciu przyczyny jej powstawania. Dlatego w pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, podczas którego zadaje pytania, które pomagają ustalić w jaki sposób doszło do powstania choroby. Następnie lekarz wykonuje badania palpacyjne brzucha i badania krwi. Podczas badań sprawdzany jest poziom bilirubiny, czyli żółtego barwnika w organizmie i aktywność aminotransferazy. 

Dzięki wynikom lekarz jest w stanie odróżnić czy doszło do zastoju żółci czy też żółtaczka jest objawem uszkodzenia komórek wątrobowych. Następie wykonywane jest USG jamy brzusznej, które pozwala ocenić wielkość wątroby i wykryć ewentualne zmiany powierzchowne. Jeśli lekarz potwierdzi diagnozę za pomocą badań to pacjent kierowany jest na leczenie.

Żółtaczka – leczenie

Leczenie żółtaczki zależy od jej przyczyny. Jeśli doszło do przedawkowania leków to należy je odstawić. W przypadku chorób wątroby leczenie skupia się na zwalczaniu chorób pierwotnych powodujących żółtaczkę. W przypadku zakażenia wirusem podczas jedzenia, ważna jest dieta i picie dużych ilości wody ponieważ wirus ustępuje samoistnie po kilkunastu tygodniach. Najczęściej leczenie odbywa się ws szpitalu ze względu na ryzyko zarażania. Podczas leczenia tej przypadłości ważna jest dieta, która nie powinna obciążać wątroby, aby szybciej się zregenerowała.

Żółtaczka choć nie jest chorobą pierwotną lecz tylko objawem innego stanu chorobowego, powinna jak najszybciej zostać zbadana przez lekarza, który znajdzie przyczynę. Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, w których żółtaczka jest skutkiem poważnych chorób wątroby, które mogą spowodować trwałe uszkodzenie tego organu lub całkowitą marskość. Dlatego tak ważna jest diagnoza i szybkie podjęcie leczenia.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.