Żylaki kończyn dolnych – przyczyny, objawy i leczenie

 Żylaki kończyn dolnych to choroba zwana przewlekłą niewydolnością żył, która powstaje wskutek obniżonej drożności żył. Żylaki powodują zniekształcenia żył, które najczęściej widoczne są na łydach w postaci pogrubień i wypukłości, a także sinego koloru żył. Jest to groźna przypadłość ponieważ w żyłach powstaje zakrzepowe zapalenie, które może powodować zaburzenia w układzie krwionośnym, co jest zagrożeniem dla życia chorego. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie żylaków kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych – przyczyny

Przyczyną powstawania żylaków kończyn dolnych często są geny, przez które przypadłość jest dziedziczona po rodzicach. Kolejnymi czynnikami, które sprzyjają powstawaniu żylaków jest siedzący tryb życia, który powoduje słabsze krążenie krwi, a także otyłość, której często towarzyszy wysoki poziom złego cholesterolu. Kolejną przyczyną powstawania zaburzeń w krążeniu żylnym jest siedząca praca, która utrudnia krążenie w nogach, przez co łatwo dochodzi do zaburzenia krążenia w żyłach. Przypadłość często dotyka kobiet, które stosują długotrwale środki antykoncepcyjne w formie tabletek.

Jak powstają żylaki?

Bezpośrednią przyczyną powstawania żylaków kończyn dolnych jest niewydolność zastawek żył, która może być odziedziczona w genach lub nabyta wskutek wyżej wymienionych czynników. To powoduje, że odpływ krwi z żył w nogach jest utrudniony, przez co wzrasta ciśnienie hydrostatyczne i pojawiają się odkształcenia ścianek żył. Można to porównać do wdmuchiwania sprężonego powietrza do gumowego wężyka, który z czasem zaczyna się odkształcać wskutek przewlekłego działania ciśnienia na jego ścianki. Tak samo jest z powstawaniem żylaków kończyn dolnych.

Żylaki kończyn dolnych – objawy

W początkowej fazie rozwoju żylaków kończyn dolnych pojawiają się lekkie objawy choroby do których należą częste obrzmienia i uczucie ciężkości nóg. Poza tym, chorzy odczuwają mrowienie nóg, a nawet samoistne drętwienie. Podczas pracy w ciągu dnia mogą pojawiać się bolesne skurcze łydek, które występują nagle i powodują ból. Wraz z rozwojem choroby pojawia się coraz silniejszy ból podczas chodzenia lub wzmożonego wysiłku nóg.

W zaawansowanym stadium żylaków kończyn dolnych można zauważyć zmiany w żyłach w postaci obrzmienia, a w niektórych odcinkach zaczynają pojawiać się grudki. Na początku są niewielkie, ale z czasem przybierają wielkość ziarnka fasoli. Grudki mają tendencję do nabrzmienia i bólu podczas chodzenia lub wysiłku.

Żylaki kończyn dolnych – badania i diagnoza

Pacjenci najczęściej trafiają do lekarza w zaawansowanym stadium żylaków kończyn dolnych i lekarz rozpoczyna badania od oględzin. Następnie u pacjenta wykonywane jest USG doppler, które pozwala wykryć nieprawidłowo funkcjonujące zastawki żylne. Inne badania to:

Flebodynamometria – pozwala uzyskać pomiar ciśnienia żylnego w odcinkach chorobowo zmienionych.

Flebografia  – to badanie pozwala wykryć zakrzepicę żył głębokich, która towarzyszy żylakom kończyn dolnych.

Termografia ciekłokrystaliczna – pozwala skutecznie wykryć niedrożności w żyłach.

To najczęściej stosowane metody diagnostyki żylaków kończyn dolnych, a w razie potrzeby lekarz może skierować pacjenta na inne specjalistyczne badania.

Żylaki kończyn dolnych – leczenie

Leczenie farmakologiczne żylaków kończyn dolnych przede wszystkim skupia się na uszczelnieniu uszkodzonych naczynek w żyłach za pomocą leków doustnych. Niestety, leki te nie hamują postępu choroby, ale przynoszą szybką ulgę choremu.  Rozwojowi żylaków zapobiega natomiast kompresoterapia, czyli metoda uciskowa, która najczęściej polega na noszeniu specjalnych rajstop uciskowych, usprawniających krążenie w kończynach.  Innymi metodami leczenia żylaków kończyn dolnych są:

Obliteracja – polega wstrzyknięciu preparatu do naczynia żylaków, dzięki czemu zaczynają się obkurczać i w efekcie zostają całkowicie wchłonięte. Niestety, metoda ta przynosi efekty tylko w przypadku żylaków słabo rozwiniętych.

Laserowe zamykanie żylaków – to bezinwazyjna metoda usuwania żylaków kończyn dolnych za pomocą światła lasera. Obecnie jest to popularna metoda, która przynosi znakomite efekty przy minimalnym obciążeniu pacjenta. Regeneracja żył następuje dość szybko, co umożliwia pacjentowi pełen powrót do sprawności ruchowej w krótkim czasie.

Stripping – to zabieg chirurgiczny, za pomocą którego całkowicie niedrożne odcinki żył zostają usuwane. Jest on przeprowadzany w ostateczności, aby nie doszło do zakrzepu, którego skutkiem mógłby być zawał mięśnia sercowego. 

To najczęściej stosowane metody leczenia żylaków kończyn dolnych. Należy pamiętać, że im wcześniej podjęte leczenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia zakrzepu żylnego, a także operacji. 

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.