Materiały szewne to przede wszystkim nici służące do łączenia tkanek, wykorzystywane podczas różnego rodzaju zabiegów i przez różnych specjalistów. Nie bez powodu również prawo reguluje sposób ich produkcji, a różnorodność produktów na rynku może rodzić pytania. Czytając dalej dowiesz się, jakie rozróżnia się nici chirurgiczne.
Materiały szewne muszą spełniać wiele wymagań, a przede wszystkim muszą być jałowe. Z tego powodu, przed dopuszczeniem nici do obiegu sterylizuje się je promieniami gamma lub tlenkiem etylenu. Materiały medyczne tego rodzaju jednak muszą również oferować wyjątkową wytrzymałość. Ważnym aspektem jest też zgodność biologiczna tworzywa, a także poręczność chirurgiczna. Ważne jest także to, by nici chirurgiczne po rozpakowaniu rozwijały się (nie zostawały zwinięte).
Podział materiałów szewnych
Nici chirurgiczne mogą być jednowłókienkowe, złożone z wielu włókienek splecionych ze sobą, a także stworzone z równolegle ułożonych włókienek otoczonych gładką powierzchnią. Najważniejszym jednak aspektem podziału jest rozróżnienie materiałów szewnych pod względem resorpcji, czyli wchłaniania. Tak więc na rynku istnieją nici wchłaniane oraz niewchłaniane.
Nici wchłaniane są najbardziej praktyczne. Po zszyciu konkretnej tkanki, po czasie nić zacznie się rozkładać. Produkty otrzymane z tej reakcji są przyswajane przez ludzki organizm, a więc poddają się metabolizmowi. Warto wspomnieć, że zależnie od stosowanych nici, czas resorpcji może być różny.
W przypadku natomiast materiałów niewchłanianych, nici dzielą się na te ulegające biodegradacji, a także nieulegające. Możliwość braku rozkładu sprawia, że nici są niesamowicie mocne i trwałe przez długi czas.
Jak długo rozpuszczają się szwy?
Szwy rozpuszczalne powinny mieć określony czas, jaki ma potrwać do spadku wytrzymałości i całkowitego wchłonięcia ich przez organizm.
Nie da się jednoznacznie powiedzieć, że wszystkie szwy rozpuszczalne po czasie X zostaną wchłonięte. Wszystko zależy od celu użycia, czyli wyboru nici z konkretnych materiałów, które z kolei warunkują czas wchłaniania. Jak opisuje się daną nić? Na przykład 80% początkowej siły jest zapewniane do tygodnia po aplikacji, 60% do dwóch tygodni, a całkowita absorpcja następuje np. po dwóch miesiącach.
Szwy rozpuszczalne – jak wyglądają pod względem materiałów?
Na samym początku szwy rozpuszczalne były pozyskiwane z warstwy podśluzowej jelita cienkiego owiec lub bydła. Ten typ nici jednak stosowany jest dzisiaj bardzo rzadko i jest to związane przede wszystkim z możliwością wystąpienia u pacjenta alergii, a także przeniesienia różnych chorób. Stosowane znacznie częściej nici, są tworzone z homopolimeru, poliglaktyny 910, kwasu glikolowego, kopolimeru itd.
Nici chirurgiczne niewchłaniane
Skoro istnieje sporo dostępnych szwów rozpuszczalnych, to dlaczego dalej stosuje się te niewchłaniane?
Jest to związane przede wszystkim z różnym czasem łączenia się poszczególnych tkanek, a więc obecnie spotykane nici wchłaniane mogłyby zwyczajnie nie podołać w sytuacji, kiedy rana będzie się goiła np. bardzo długo i wymagała ciągłego, mocnego podtrzymania. Niektóre rany muszą również cały czas być podtrzymywane z określoną siłą, na przykład tętnice.
Co więcej, nici niewchłaniane są nieraz tańsze od swoich odpowiedników. Takie materiały szewne najczęściej wytwarza się z polipropylenu, polifluorku winylidenu, poliestru.
Podsumowując
Jest wiele aspektów, mających wpływ na to, które nici/szwy powinniśmy wybrać. Jednak jednym z najważniejszych, jest wybór odpowiedniego i zaufanego dostawcy materiałów szewnych, takim jest na przykład madens – posiada On sklep online, który znajdziecie pod tym linkiem: https://madens.pl/. Znajdują się tam np.: fartuchy jednorazowe, materiały szewne doskonałej jakości, ale też inne produkty medyczne.