Czym jest kolka nerkowa, jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie

Człowiek w swoim życiu jest narażony na wiele dolegliwości. Nierzadko w grę wchodzi kolka nerkowa, która objawia się charakterystycznym bólem. Dolegliwości bólowe często informują o nieprawidłowym działaniu organizmu i nie inaczej jest w tym przypadku. W takim razie czym jest kolka nerkowa i jak się z nią uporać?

Co to jest kolka nerkowa?

Jeżeli u danego pacjenta pojawia się kolka nerkowa, to najpewniej jest ona symptomem kamicy nerkowej. Towarzyszy tej dolegliwości ogromny ból w okolicy lędźwi, który promieniuje. Co więcej, kolka nerkowa jest dość nieznośnym zjawiskiem, ponieważ dostępne bez recepty środki przeciwbólowe nie są w stanie uporać się z odczuwanym bólem.

Kolka i kamica nerkowa – przyczyny

Same dolegliwości bólowe są spowodowane naciskaniem moczu na nerki. Co więcej, pacjent nie może oddać moczu, mimo rosnącego bólu i ilości zgromadzonego płynu.

Co powoduje kolkę nerkową? Kiedy w górnych drogach moczowych zalega mocz, to znacznie wzrasta w nich ciśnienie. Najczęściej jest to spowodowane obecnością kamieni, czyli wspomnianą kamicą nerkową. Dobrze wiedzieć, że spory rozmiar tych kamieni może przyczynić się do niewydolności nerek. Ponadto, większe ryzyko tego zjawiska dotyczy osób z nadwagą, a także przyswajających spore ilości wapnia. Ryzyko również powodują sytuacje, podczas których człowiek często się odwadnia lub jest zmuszony do wstrzymywania moczu. Podobnie bywa w przypadku stosowania niektórych farmaceutyków.

Co więcej, mimo uporania się z dolegliwością, kolka nerkowa, jak i sama kamica nerkowa często nawracają.

Kolka nerkowa – objawy

Objawy kolki nerkowej to spore, często bolesne parcie na mocz, a także konieczność częstego oddawania owego moczu. W tym przypadku jednak pacjent wydala tylko niewielkie jego ilości. Nieraz objawem mogą być także wymioty, wzdęcia. Sam ból z kolei jest zlokalizowany w okolicach lędźwi i nieraz promieniuje do narządów rozrodczych, a nawet ud. Co więcej, ból może powodować przesuwanie się zbyt dużego kamienia, który po swojej drodze rozpycha ścianki moczowodu. Kiedy objawy się utrzymują, pacjent może również odnotować zwiększenie ciśnienia krwi i gorączkę.

Wykrycie kolki nerkowej

Zazwyczaj wykrycie tego schorzenia nie jest trudne. Mimo tego, lekarze stosują badania o charakterze pomocniczym. Często specjaliści posiłkują się wykonaniem USG jamy brzusznej i RTG tego samego obszaru ciała. Dzięki temu są w stanie określić rozmiar i ilość kamieni.

Leczenie kolki nerkowej

Kamienie nerkowe można wydalić samodzielnie, jednak jest to bardzo bolesne doświadczenie. Przed wszystkim należy zażyć leki rozkurczowe i przeciwbólowe, a następnie do brzucha przyłożyć termofor. Kiedy jednak mimo różnych działań pacjent dalej skarży się na objawy kolki nerkowej, powinien niezwłocznie udać się na dyżur urologii.

Zazwyczaj decyzja o usuwaniu kamieni nerkowych ma miejsce, jeżeli pacjent posiada kamienie o średnicy powyżej 0,6cm. Metody różnią się jednak ze względu na kształt i lokalizację kamieni.

Litotrypsja ureterorenoskopowa polega na usunięciu kamieni przez cewkę i pęcherz, kiedy znajdują się one w dolnym odcinku moczowodu.

Litotrypsja przezskórna jest stosowana, kiedy kamienie znajdują się wyżej.

Litotrypsja pozaustrojowa wymaga zastosowania specjalnych fal uderzeniowych, które rozbijają kamienie na mniejsze elementy.

Czasami konieczne jest również operacyjne usunięcie kamieni, jednak taki zabieg stosuje się rzadko.