Dlaczego personel medyczny zakłada jednorazową odzież medyczną?

lekarze w odzieży medycznej

Praca personelu medycznego wiąże się z wieloma trudnościami każdego dnia. Zawody te są bardzo odpowiedzialne, dlatego pracownicy szpitali muszą zawsze zachowywać największą ostrożność. Również z tego powodu odzież medyczna musi być obecna w dosłownie każdym szpitalu.

Dlaczego jej noszenie jest tak istotne?

Odzież medyczna ma zastosowanie w naprawdę wielu sytuacjach. Nie chodzi bowiem wyłącznie o strój chirurgiczny podczas operacji, ale też stroje pielęgniarek i innego personelu, chociażby w czasie wykonywania zastrzyków. Nie da się też zaprzeczać, że odzież medyczna musi być najwyższej jakości, a przede wszystkim zapewniać sterylność, ponieważ w przeciwnym wypadku pacjent będzie narażony na infekcję. Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje odzieży medycznej – jednorazową i wielorazową.

Jednorazowa odzież medyczna dla pielęgniarek i lekarzy ma na celu ograniczenie przenoszenia się drobnoustrojów chorobotwórczych, szczególnie w przypadku przeprowadzania operacji. Pole operacyjne musi być sterylne. Jednorazowe ubrania są przechowywane w fabrycznie zamkniętych opakowaniach, a po przeprowadzeniu danego zabiegu lub operacji możliwe jest jego swobodne wyrzucenie.

Bez takiej odzieży chory mógłby być np. narażony na wystąpienie zakażenia jego rany. Warto tutaj zatrzymać się przy maseczkach chirurgicznych, te bowiem szczególnie ograniczają ryzyko przeniesienia się drobnoustrojów. Są tworzone z kilku warstw materiału, zwykle trzech. Przedostawanie się więc bakterii drogą kropelkową, nie będzie stanowić problemu. Również nie bez powodu lekarz potrzebuje czepka i rękawiczek jednorazowych! Dostanie się ciała obcego do ciała pacjenta to bardzo groźna sytuacja, zagrażająca jego zdrowiu.

Warto pamiętać też o tym, że jednorazowa odzież ochronna musi być dla specjalisty wygodna. Zwłaszcza taka osoba jak chirurg musi mieć pełną swobodę ruchu, ponieważ czasami podczas operacji pracuje na naprawdę niewielkich elementach ludzkiego ciała, przez co nawet drobny, niezamierzony ruch może oznaczać błąd lekarza. Dlatego właśnie ochronne ubrania są też lekkie. Wiadomo, że operacja może trwać nawet kilka, kilkanaście godzin, dlatego strój chirurgiczny musi również dobrze odprowadzać pot.

Podczas wykonywania zabiegów, personel medyczny również musi zadbać o swoje bezpieczeństwo. Opisywane maseczki, rękawiczki, fartuchy mają na celu także zabezpieczenie specjalisty przed płynami ustrojowymi pacjenta. Przy tym warto wspomnieć, że jednorazowa odzież medyczna powinna być również nieprzemakalna, ponieważ taka lepiej chroni przed zakażeniami.

Strój chirurgiczny jednorazowy cechuje się najwyższą jakością wykonania i trwałością. Dlaczego? Niejednokrotnie bowiem specjalista jest zmuszony do prowadzenia operacji trwających kilka godzin, dlatego odzież przez cały ten czas musi zapewniać odpowiednią ochronę. Warto wspomnieć, że nawet miejsca łączeń nie są newralgiczne – skleja się je metodą ultradźwiękową. Z tego powodu nawet kontakt z bardzo dużą ilością krwi nie będzie oznaczał przedostania się jej przez materiał.