Choroby płuc objawy mają różne, a często niezauważenie ich może skutkować wielkim niebezpieczeństwem dla organizmu. Tak sytuacja wygląda chociażby w przypadku POChP. Czytając dalej dowiesz się, czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc?
Jest to jeden z większych wrogów ludzkich płuc. Trzeba wiedzieć, że choroba ta zbiera w Polsce ogromne żniwo. Szacuje się, że dolegliwość dotyczy aż 2mln dorosłych obywateli naszego kraju, w tym około 15 tysięcy pacjentów umiera z powodu POChP każdego roku.
Obturacja – takim terminem lekarze określają zwężanie się średnicy, na przykład oskrzeli, żył. W przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, wspomniane słowo dotyczy zwężania się dróg oddechowych. Pacjent często może mieć problem z wydychaniem powietrza.
POChP – objawy
Najczęstszym objawem tej choroby jest poranny kaszel, zwiększająca się duszność. Trzeba jednak zaznaczyć, że opisana duszność jest na początku rozwoju choroby obecna wyłącznie przy większym wysiłku, jednak w miarę upływu czasu, pojawia się coraz częściej. Nierzadko dochodzi nawet do tego, że pacjent nie może spokojnie wykonywać jakichkolwiek czynności. Niestety, podobne objawy daje na przykład astma, przez co POChP tym bardziej jest późno rozpoznawana, nieraz w momencie, kiedy pomoc pacjentowi nie jest już możliwa.
Rzuć palenie!
Niestety, aż 90% chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc „zawdzięcza” swój stan paleniu tytoniu. Co w takim razie powoduje zachorowanie u pozostałych? Zwykle jest to związane z częstym przebywaniem w miejscach z zanieczyszczonym powietrzem, na przykład w kopalniach.
Substancje zawarte w dymie tytoniowym powodują gromadzenie się białych krwinek w płucach. Podczas walki ze szkodliwymi związkami leukocyty umierają, przez co wydzielają enzym, zwany elastazą. Uszkadza on włókna sprężyste i niszczy pęcherzyki płucne, co może prowadzić do rozedmy płuc.
Trzeba wiedzieć, że dym papierosowy zawiera tysiące substancji, które przedostają się do płuc. Pomijając nikotynę, reszta związków zatruwa organizm i powoduje reakcję immunologiczną, to znaczy organizm, a konkretnie płuca, próbują się bronić. Z tego powodu wytwarzają większą niż trzeba ilość śluzu. Nie było by to aż tak wielkim problemem, gdyby dym tytoniowy nie niszczył rzęsek w płucach, które są konieczne do ich samoczyszczenia. Śluz ten nie ma więc możliwości skutecznego wydostania się z płuc. Kaszel natomiast, pobudza organizm do wydalania owej substancji, przez co u chorych na POChP tak często się on pojawia.
Leczenie POChP
Leczenie nie jest skuteczne w stu procentach i wymaga podawania pacjentowi tlenu, dzięki czemu choroba rozwija się wolniej. Tlenoterapia wymaga 15 godzinnego podpięcia pod koncentrator tlenu dziennie, a samo urządzenie jest nietanie, z kolei na NFZ często nie można takowego zdobyć. Dodatkowo, konieczne jest zażywanie leków wykrztuśnych.
Kiedy jednak POChP zostanie wykryta wcześnie, znaczną ulgę powinno przynieść rzucenie papierosów i zmiana diety. Co prawda, płuca nie wyleczą się same, jednak postęp rozwoju dolegliwości znacznie zwolni.